alert imgwAlerty IMGW przed opadami marznącymi, mgłami i gołoledzią. Źródło: IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty pierwszego stopnia przed marznącymi opadami, gołoledzią i gęstymi mgłami. Ostrzeżenia w większości obowiązują od niedzielnego wieczoru.  W kolejnych dniach instytut przewiduje głównie marznące opady. Nie wykluczone, że w rozpoczynającym się tygodni pojawią się też kolejne alerty przed gęstymi mgłami.

IMGW wydał alerty przed opadami marznącymi, gęstymi mgłami i oblodzeniem, które obowiązują do godzin przedpołudniowych. Alerty obowiązują poza Polską północną oraz częścią województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz lubelskiego. Najwięcej alertów dotyczy gołoledzi i gęstych mgieł.

Alerty IMGW: gęste mgły, marznące opady i oblodzenie

W związku z prognozowanymi opadami marznącymi i gołoledzią, a także gęstymi mgłami IMGW wydało alerty pogodowe. Nie zdecydowano się na wprowadzenie alertów drugiego stopnia. Ostrzeżenie przed gołoledzią obowiązuje w województwie lubuskim, na północy województwa dolnośląskiego, w części Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej oraz zachodniej części Mazowsza. Alert przed mgłą obowiązuje na terenie całego Podkarpacia, na Lubelszczyźnie, na Kielecczyźnie, w rejonie Radomia, a także w Małopolsce i w południowych powiatach województwa śląskiego. Marznący opad może występować w całym pasie południowym Polski, a także w części Podlasia, w północnej części Mazowsza, oraz na Kujawach.

Jak czytamy w ostrzeżeniach, prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -1°C, temperatura minimalna przy gruncie około -2°C, a w przypadku mgieł może występować ograniczenie widzialności od 50 do 200 m.

alert imgw
Alerty IMGW przed opadami marznącymi, mgłami i gołoledzią. Źródło: IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW

W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia IMGW przewiduje dalsze alerty. Prognoza zagrożeń obejmuje głównie południe i południowy- wschód Polski, a także część centralną kraju.. Prognozowane są marznące opady. Ze względu na wpływ na pogodę w Polsce “zgniłego wyżu” nie wykluczone, że alertów pogodowych przed mgłami będzie więcej. Obecnie nie są ujęte w prognozie zagrożeń.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group