Super tajfun Hinnamnor najsilniejszą burzą 2022 roku!Super tajfun Hinnamnor najsilniejszą burzą 2022 roku!

Kolejny groźny cyklon tropikalny pojawił się tym razem na wodach Morza Filipińskiego, które to wchodzi w skład Oceanu Spokojnego (Pacyfiku). Tajfun Hinnamnor w ciągu kilku godzin osiągnął już czwartą kategorię w skali Saffira-Simpsona. To najpotężniejsza burza tropikalna na świecie w 2022 roku. W ciągu najbliższych dni pozostanie on zagrożeniem dla wielu krajów.

Hinnamnor, jak nazywa się kolejny silny cyklon tropikalny, w ciągu ostatnich kilku godzin znacząco przybrał na sile. Na zdjęciach satelitarnych widoczne jest już także jego oko, co tylko potwierdza, że mamy do czynienia z silnym i niosącym ogromne zagrożenie zjawiskiem pogodowym. Według JTWC (Joint Typhoon Warning Center) został on sklasyfikowany jako super tajfun, a według JMA (Japan Meteorogical Agency) jako bardzo silny tajfun.

Super tajfun Hinnamnor

We wtorek po południu czasu lokalnego ciśnienie w oku super tajfunu Hinnamnor spadło do 920 hPa, co czyni go najsilniejszym jak dotąd systemem tropikalnym w 2022 roku. We wtorek wieczorem stacja Kitadaito-son na Okinawie, zarejestrowała podmuchy wiatru do 108 mil na godzinę.

Z ciepłymi wodami oceanu i lekkim wiatrem na swojej drodze, oczekuje się, że Hinnamnor utrzyma swoją intensywność, a nawet wzmocni się w środku tygodnia. Specjaliści firmy AccuWeather przewidują, że Hinnamnor stanie się odpowiednikiem huraganu 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona w środę lub czwartek.

super tajfun hinnamnor
Prognozowana trasa tajfunu Hinnamnor. Źródło: tropicaltidbits.com

Hinnamnor przemieszcza się powoli i według prognoz ma pozostać w okolicach Wysp Ryukyu w Japonii przez kilka dni, zachowując jednocześnie swoją siłę. Ten scenariusz spowodowałby serię długotrwałych, ulewnych opadów i silnego wiatru w regionie. Jak twierdzą eksperci, opady deszczu tej wielkości (200-300 mm) doprowadziłyby do znacznych powodzi. Jeżeli tajfun jeszcze bardziej zwolni, akumulacja deszczu będzie jeszcze większa.

super tajfun hinnamnor
Super tajfun Hinnamnor. Źródło: windy.com

W kolejnych dniach dokładność prognoz wzrośnie, a więc i znana lepiej będzie trasa i prędkość układu w pobliżu Wysp Riukyu. Pozwoli to określić siłę i zasięg wiatru, oraz możliwej fali sztormowej. Im bardziej oko tajfunu zbliży się do małych wysp, tym bardziej ekstremalne mogą być szkody.

Oczekuje się, że w ten weekend Hinnamnor skręci na północ i na początku przyszłego tygodnia  może wpłynąć na części Półwyspu Koreańskiego lub południowo-zachodniej Japonii – powiedział Jason Nicholls, starszy meteorolog w AccuWeather

https://twitter.com/WxAtlantic/status/1564846757133041664

Burze tropikalne tej siły niosą katastrofalne w skutkach porywy wiatru, a także nawalne opady deszczu wywołujące liczne powodzie błyskawiczne.

Burze tropikalne tej siły niosą katastrofalne w skutkach porywy wiatru, a także nawalne opady deszczu, wywołujące liczne powodzie błyskawiczne. Tajfun jest lokalną nazwą cyklonów tropikalnych, którą stosuje się w krajach Azji południowo-wschodniej. Identycznie jak w przypadku huraganów, w tajfunach widoczne jest oko cyklonu. Tajfuny mogą wyrządzać tak samo poważne szkody jak huragany – są ich odpowiednikami, a ich powstawanie i funkcjonowanie opiera się na tych samych zasadach.

Choć w naszym kręgu kulturowym znacznie częściej mówi się o huraganach, to liczniejsze, na ogół silniejsze i bardziej niszczycielskie są właśnie tajfuny. Średnio w ciągu roku na południowo-zachodnim Pacyfiku pojawia się aż 26-27 nazwanych burz tropikalnych, a aż 1/3 wszystkich cyklonów tropikalnych przechodzi nad tym akwenem. Co więcej, formacje te mogą się tam pojawiać cały rok, a szczyt sezonu mniej więcej zbiega się z sezonem na Atlantyku, gdzie rocznie nadaje się nazwy zaledwie 14-15 burzom.

Grafika ilustracyjna: tropicaltidbits.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group