Początek sezonu huraganów 2022 na Atlantyku. Jaki będzie ?Początek sezonu huraganów 2022 na Atlantyku. Jaki będzie ?

Wraz z nadejściem czerwca, ma miejsce początek sezonu huraganów 2022 na Atlantyku. Amerykańska NOAA przewiduje kolejny sezon burz tropikalnych bardziej aktywny niż zazwyczaj. Prognozy przewidują 65% szansy na sezon z ilością huraganów powyżej normy. Według ekspertów pojawi się od 6 do 10 cyklonów, w tym do 6 najsilniejszych, powyżej 3 kategorii.

Według najnowszej prognozy specjalistów NHC (Narodowe Centrum Huraganów), sezon huraganów 2022 znów może być niespokojny. Do tej pory nie pojawiła się jednak żadna burza tropikalna, która otrzymała by swoje imię przed oficjalnym startem sezonu.

Jaki będzie  tegoroczny sezon huraganów ?

Początek sezonu huraganów na Atlantyku póki co przebiega dość spokojnie. Poza pierwszą formacją tropikalną, po której nie ma już śladu, amerykańskie NHC nie prognozuje pojawienia się kolejnych depresji tropikalnych w ciągu najbliższych 48 godzin. Progności NOAA oraz NHC przewidują 65% szans na sezon powyżej normalnego, 25% na sezon zbliżony do normalnego i 10% na sezon poniżej normy dla tej pory roku.

Na sezon huraganów 2022 NOAA przewiduje prawdopodobny zakres od 14 do 21 nazwanych burz (wiatr o prędkości 39 mil na godzinę lub więcej), z których 6 do 10 może stać się huraganami (wiatr o prędkości 74 mil na godzinę lub więcej), w tym od 3 do 6 “dużych” huraganów (kategoria 3, 4 lub 5; przy wietrze 111 mil na godzinę lub wyższym). NOAA ocenia pewność swojej prognozy na około 70%.

Podsumowanie pokazujące prawdopodobieństwo występowania burz tropikalnych i huraganów oraz liczbę nazwanych burz przewidywanych przez NOAA. Źródło: NOAA
Podsumowanie pokazujące prawdopodobieństwo występowania burz tropikalnych i huraganów oraz liczbę nazwanych burz przewidywanych przez NOAA. Źródło: NOAA

„Wczesne przygotowanie i zrozumienie ryzyka jest kluczem do odporności na huragany i bycia przygotowanym na kolejne zmiany klimatu” – powiedziała sekretarz handlu Gina M. Raimondo. „Przez cały sezon huraganów eksperci NOAA będą pracować 24 godziny na dobę, aby zapewnić wczesne i dokładne prognozy, na których mogą polegać wszyscy znajdujący się w zagrożonych rejonach, aby być na bieżąco z ostrzeżeniami”.

Zwiększona aktywność huraganów, która jest przewidywana w tym sezonie huraganów, przypisywana jest kilku czynnikom klimatycznym, w tym trwającej La Niña (która prawdopodobnie utrzyma się przez cały sezon huraganów) cieplejszym niż przeciętnie temperatur powierzchni wody w Oceanie Atlantyckim i Morzu Karaibskim, słabszym tropikalnym Atlantyckim pasatom i wzmocnionym monsunie zachodnioafrykańskim. Nasilony monsun wspiera silniejsze afrykańskie fale wschodnie, które powodują powstanie wielu najsilniejszych i najdłużej żyjących huraganów. Sposób, w jaki zmiana klimatu wpływa na siłę i częstotliwość cyklonów tropikalnych, jest stałym obszarem badań naukowców NOAA.

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

]Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: NOAA / GOES-East (Huragan Ida)
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group