Po gorącym okresie w Polsce pojawiło się spore ochłodzenie. Temperatura oscyluje w okolicach 20-23 stopni w ciągu dnia, jednak nocami, szczególnie w górach i na wschodzie spada poniżej 10 stopni. Lokalnie pojawiają się przygruntowe przymrozki. Wczoraj, 1. września, obchodziliśmy pierwszy dzień meteorologicznej jesieni. Czy to już koniec stosunkowo ciepłej aury i prosta droga do jesiennej pluchy? Sprawdzamy.
Choć jesień to nie tylko wietrzna, pochmurna i deszczowa pora roku, ale także pełna kolorów – czerwieni czy żółci, to nierozerwalnie wiąże się też ze spadkami temperatury, czy pojawiającym się mgłami. Wrzesień potrafi jeszcze pokazać się z tej cieplejszej strony, ale czy i tak będzie w tym roku?
Spore ochłodzenie w Polsce
Końcówka wakacji i początek września to całkiem spore ochłodzenie. Jeszcze niedawno na termometrach królowały wartości temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Teraz z trudem wypatrywać wartości powyżej 23-24 stopni. Towarzyszą nam także chłodne, a miejscami nawet bardzo chłodne poranki czy mgły – tak charakterystyczne dla chłodnej odsłony roku. W najbliższych dniach sytuacja nie ulegnie większej zmianie. W ciągu dnia nadal widywać będziemy na termometrach do 20-22 stopni Celsjusza, a w nocy temperatura spadać będzie poniżej 10 stopni Celsjusza.
Tak prezentują się prognozowane temperatury powietrza na najbliższe dni według europejskiego, średnioterminowego modelu pogodowego ECMWF:
Letnia aura nie wróci na dłużej
Nie ma większych szans na powrót bardzo ciepłej, upalnej aury, przynajmniej w najbliższych dniach. W przyszłym tygodniu pojawi się najprawdopodobniej krótkie ocieplenie, ale swym zasięgiem obejmie głownie zachód, południe i częściowo wschód i centrum Polski. Termometry będą mogły pokazać do 26-28 stopni Celsjusza. Już kilka dni później, temperatura ponownie spadnie.
Niestety, nadal w wielu miejscach obecny będzie deficyt opadów. Do 8 września, poza południową Polską, nie spodziewamy się opadów, które mogłyby poprawić sytuację hydrologiczną.
Coraz więcej wskazuje na to, że nieco więcej deszczu może się pojawić w drugim pełnym tygodniu września. Czy tak faktycznie będzie? Redakcja IncusMeteo będzie się temu bacznie przyglądać. Nieuchronnie będziemy też mieli coraz krótsze dni i coraz dłuższe noce. To pewny znak, że to prawdziwy początek jesieni, nie tylko tej meteorologicznej.
Grafika ilustracyjna Fred Russo / Unsplash / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!