Zgodnie z prognozami, śnieżny niż Brygida przyniósł intensywne opady białego puchu, głównie w południowej i wschodniej części kraju. W wielu miejscach spadło przeszło 20 cm świeżego śniegu. Warunki drogowe są trudne, dodatkowo opady nadal przemieszczają się przez nasz kraj. W poniedziałek dodatkowo na wybrzeżu pojawi się sztorm, a silny wiatr spowoduje zawieje śnieżne.

Układ niskiego ciśnienia o nazwie Brygida nadal przechodzi nad Polską, przynosząc intensywne opady. W niedzielę najwięcej białego puchu spadło głównie w południowej i wschodniej części kraju. Miejscami akumulacja świeżego śniegu wyniosła ponad 20 cm, powodując utrudnienia na drogach. W Tatrach zeszły lawiny, które zabiły trzy osoby. To jednak nie koniec złej aury. Śnieżny niż będzie miał wpływ na pogodę w naszym kraju aż do wtorku, sprowadzając nie tylko dalsze śnieżyce, ale i silny wiatr na wybrzeżu. Przed nami kolejne, trudne dwa dni, tym razem na północy Polski. Pojawić się może także zjawisko cofki. Nie wykluczamy również powstania burz śnieżnych.

Śnieżny niż Brygida nad Polską

Zapowiadany od kilku dni niż przynosi od nocy z soboty na niedzielę (10/11.12) silne opady śniegu. Początkowo intensywnie padało na południu i południowym wschodzie. Stopniowo śnieg przesuwał się na północ i do centrum. W nocy padało głównie w pasie od Górnego Śląska po Mazury. Miejscami zakumulowało się ponad 20 cm śniegu, co spowodowało w wielu regionach problemy na drogach, głównie na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, w Małopolsce i na Podlasiu. Suma opadów była jednak znacznie niższa niż prognozowana jeszcze kilka dni temu i wieszczona przez media głównego nurtu.

W poniedziałek (12.12) od rana notujemy opady śniegu w centrum i na południu, głównie w województwach mazowieckim, lubelskim łódzkim i świętokrzyskim, oraz słabszy śnieg w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubuskim. Nasilają się także opady na wybrzeżu, związane z efektem jeziora. W ciągu najbliższych godzin opady na północy się nasilą, zwłaszcza na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Żuławach Wiślanych. Równocześnie nadal będzie rosnąć prędkość wiatru. Związane jest to z oddalaniem się niżu, oraz wzrostem ciśnienia. Dodatkowo z północnego zachodu będzie napływać kolejna porcja mroźnego powietrza arktycznego. Z powodu praktycznie zerowego oblodzenia Bałtyku (miejscami woda ma około 8 stopni), czekają nas zamiecie i lokalnie burze śnieżne.

Wichura, sztorm i burze śnieżne

Za równo dziś od godzin południowych, jak i jutro (13.12) do wczesnego popołudnia na północy kraju możliwe będą dość liczne śnieżyce i lokalnie burze śnieżne. Spowoduje to, że warunki drogowe będą miejscami trudne. Poza opadami, śnieg będzie dodatkowo nawiewany, możliwe też będzie oblodzenie, ponieważ część opadów będzie miała charakter mieszany (deszcz ze śniegiem). Na ogół spadnie około 5-10 cm świeżego śniegu. Nie wykluczone jednak, że lokalne, długotrwałe struktury opadowe przyniosą miejscami do 20 cm śniegu w ciągu około 12 godzin, a łącznie do 30 cm białego puchu.

Poza śnieżycami, spodziewamy się także sztormu, głównie na Zatoce Gdańskiej. Wiatr w porywach w szczytowym momencie (noc z poniedziałku na wtorek) może przekraczać na Półwyspie Helskim, czy Mierzei Wiślanej 100 km/h. Porywy z sektora północno-zachodniego mogą wywołać zjawisko cofki na Żuławach Wiślanych i rzekach wpadających do Zalewu Wiślanego. W mniejszym stopniu cofka wystąpić może także na rzekach wybrzeża Pomorza Gdańskiego i Środkowego.

Aktualna (11:40) lokalizacja opadów śniegu w północnej Polsce z wyraźnie widocznym konwekcyjnym efektem jeziora. Źródło: Sieć Obserwatorów Burz

Takie połączenie warunków pogodowych może oznaczać poważne utrudnienia w Trójmieście, Elblągu i okolicach, zwłaszcza w godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego w poniedziałek, oraz porannego we wtorek. Możliwe będą poważne utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, oraz większe niż zazwyczaj korki. Część lotów z gdańskiego lotniska może być opóźniona bądź odwołana. Istnieje ryzyko zakłóceń w funkcjonowaniu pociągów. Mimo tego, sytuacja pogodowa zapowiada się zdecydowanie spokojniej niż we wstępnych prognozach.

Alerty pogodowe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał trzy alerty pogodowe, niemal w całości dla północy Polski. Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w powiatach puckim, wejherowskim, kartuskim, gdańskim, nowodworskim, tczewskim, malborskim, kwidzyńskim, sztumskim, oraz w Trójmieście, województwa pomorskiego, suwalskim, sejneńskim i w Suwałkach w woj. podlaskim, lwóweckim, kamiennogórskim, karkonoskim, wałbrzyskim, kłodzkim, ząbkowickim, oraz w Wałbrzychu i Jeleniej Górze w woj. dolnośląskim, nyskim w woj. opolskim, oraz w powiatach kętrzyńskim, mrągowskim, piskim, węgorzewskim, giżyckim, ełckim, gołdapskim i oleckim w woj. warmińsko-mazurskim. Alert drugiego stopnia obowiązuje w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem wydano dla powiatów nadmorskich województwa pomorskiego, oraz kartuskiego, gdańskiego, malborskiego, bartoszyckiego i lidzbarskiego.

Aktualne (stan na 11:40) alerty IMGW dla północnej Polski. Źródło: meteo.imgw.pl

Dodatkowo obowiązują alerty przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Alert drugiego stopnia wydano dla wybrzeża Zatoki Gdańskiej, Puckiej i Zalewu Wiślanego, oraz powiatów wejherowskiego, kartuskiego, gdańskiego, malborskiego, sztumskiego, lidzbarskiego i bartoszyckiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje dla powiatów południowo-zachodnich i centralnych województwa warmińsko-mazurskiego, czyli obszarów położonych na zachód od Krainy Wielkich Jezior. Wysłane zostały także alerty RCB dla mieszkańców obszarów objętych drugim stopniem zagrożenia zawiejami i zamieciami śnieżnymi.

Swoje alerty opublikowała także Sieć Obserwatorów Burz, za równo przed opadami śniegu, jak i silnym wiatrem. Śnieżny niż Brygida przestanie oddziaływać na Polskę we wtorek. Wówczas zacznie się jednak napływ mroźnego powietrza z północy. Nocami czekają nas dwucyfrowe mrozy.

Zachęcamy do śledzenia najnowszych komunikatów i alertów. Dodatkowo apelujemy o zachowanie ostrożności, planowanie wcześniejszego wyjazdu, bądź dłuższego czasu podróży. Należy wziąć pod uwagę możliwe utrudnienia w działaniu komunikacji zbiorowej, w tym odwołanie części kursów lub lotów.

Grafika ilustracyjna: pixabay/Sieć Obserwatorów Burz
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2020-2024 INCUS Media Group