Czekają nas duże spadki temperatury. Przed nami silny mrózCzekają nas duże spadki temperatury. Przed nami silny mróz

Przez Polskę przewędrował niż Brygida. Przyniósł on intensywne opady śniegu, największe od kilku lat. W tym tygodniu czekają nas jednak duże spadki temperatury a zwłaszcza nocami, silny mróz. Wstępnie można powiedzieć, że temperatura może spaść poniżej -15 stopni Celsjusza. Nie wykluczone, że miejscami termometry pokażą nawet -20 stopni Celsjusza. Kiedy i gdzie mogą wystąpić? Prezentujemy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych. 

Tegoroczny grudzień jest zaskoczeniem dla większości społeczeństwa. Jesteśmy przyzwyczajeni przez ostatnie lata do raczej ciepłych i mało śnieżnych zim. Od kilku dni panuje jednak iście grudniowa pogodowa. W wielu miejscach pokrywa śnieżna przekracza 20-25 cm świeżego śniegu. Są też miejsca, gdzie śniegu jest znacznie więcej. Teraz dojdzie do tego silny mróz. Przestrzegamy też przed wszystkimi artykułami, które w nagłówkach będą sugerować “atak arktycznego mrozu” czy “bestię ze wschodu”.

Gdzie i kiedy pojawi się silny mróz?

Jak wynika z aktualnie dostępnych danych z popularnych i sprawdzonych modeli pogodowych, dwucyfrowy mróz może się pojawić na południu Polski już we wtorek wieczorem. W nocy najniższa temperatura miała by panować na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego, części małopolskiego i kieleckiego. Poniżej -10 stopni mogą pokazać termometry w części Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i Lubelszczyzny.

silny mróz 13 14 grudnia
Prognozowana temperatura maksymalna w nocy z 13/14 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Podobnie sytuację na ten sam okres widzi model GFS:

silny mróz 13 14 grudnia
Prognozowana temperatura maksymalna w nocy z 13/14 grudnia 2022 r. Model: GFS

Kolejną bardzo zimną nocą ma szansę być ta pod koniec tygodnia, z soboty na niedzielę (17/18 grudnia 2022 r.). Według obecnych danych na południu temperatura spadnie poniżej -15 stopni. Poniżej -10 stopni miało by być na północnym- wschodzie Polski.

W tym konkretnym przypadku zupełnie innego zdania jest model GFS. Według amerykańskiego modelu okolic -17 stopni miały by się pojawić na wschodzie już w sobotę rano, natomiast w nocy z soboty na niedzielę termometry na Kielecczyźnie miały by wskazać niemal -20 stopni Celsjusza.

silny mróz 17 grudnia
Prognozowana temperatura maksymalna na rano w sobotę 17 grudnia 2022 r. Model: GFS
silny mróz 17/18 grudnia
Prognozowana temperatura maksymalna w nocy z 17 / 18 grudnia 2022 r. Model: GFS

Sytuacja pozostaje więc otwarta. Przed nami jeszcze wiele aktualizacji modeli pogodowych. Nieco więcej powinno być wiadomo w okolicach środy lub czwartku.

Jaka pogoda na Boże Narodzenie 2022 ?

Pojawiają się już pierwsze wyliczenia i analizy dotyczące pogody na Boże Narodzenie 2022. Obecnie modele sugerują w Wigilię odwilż i nawet 6 stopni powyżej zera na zachodzie Polski. Byłby to scenariusz zbieżny z tym, co miało miejsce w minionych latach. Do tego okresu jest jednak jeszcze bardzo daleko. Sytuacja może ulec diametralnej zmianie, dlatego póki co będziemy się temu jedynie przyglądać, bez przygotowywania prognozy na tym etapie. Zajmiemy się tym jednak kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia.

O kolejnych aktualizacjach  będziemy oczywiście informować na łamach IncusMeteo. Jeśli będzie taka konieczność, wydane zostaną odpowiednie ostrzeżenia pogodowe. Zachęcamy do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group