Ostrzeżenie pogodowe przez silnym wiatrem oraz możliwymi zawiejami i zamieciamiOstrzeżenie pogodowe przez silnym wiatrem oraz możliwymi zawiejami i zamieciami

Odsuwający się niż Brygida, który przyniósł w niedzielę intensywne opady śniegu we wschodniej i południowej Polsce, w poniedziałek i we wtorek sprowadzi do północnej części kraju silny wiatr, oraz miejscami śnieżyce. Porywy zaczęły się nasilać już w niedzielny poranek, jednak od nocy z niedzieli na poniedziałek zacznie się wyraźna intensyfikacja wiatru. Porywy przekraczające 70 km/h pojawią się we wschodniej części wybrzeża w poniedziałek rano. Wiatr będzie się nasilał i słabnął falami, wiejąc niemal ciągle z sektora północnego i północno-zachodniego. Apogeum wichury nastąpi w drugiej połowie nocy z poniedziałku na wtorek, gdy porywy na Mierzei Wiślanej, oraz na wybrzeżu powiatu puckiego i nowodworskiego mogą przekraczać miejscami 90 km/h. Nie wykluczone że na Półwyspie Helskim pojedyncze podmuchy przekroczą 100 km/h.

Dodatkowo spodziewamy się intensywnego efektu jeziora, związanego z wędrującym wzdłuż wybrzeża Inflantów układem niskiego ciśnienia, oraz spływem arktycznej masy powietrza. Spowoduje to masowy rozwój chmur, z których nad północną Polską pojawią się punktowo intensywne opady śniegu, w większości o charakterze przelotnym. Silny wiatr dodatkowo będzie powodował zamiecie, a nie wykluczone że część z chmur wytworzy krótkotrwałe burze.

Ostrzeżenie pogodowe Sieci Obserwatorów Burz przed silnym wiatrem oraz możliwymi zawiejami i zamieciami śnieżnymi
Ostrzeżenie pogodowe Sieci Obserwatorów Burz przed silnym wiatrem oraz możliwymi zawiejami i zamieciami śnieżnymi
Ostrzeżenie przygotował zespół prognostyczny Sieci Obserwatorów Burz.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group