wysokie ciśnienie w polsce 1040 hPaWysokie ciśnienie w Polsce. Ciśnienie osiąga nawet 1040 hPa

niedzielę na pogodę w Polsce wpływać będzie silny wyż Kaspar. Jego centrum już znajduje się nad naszym krajem, a ciśnienie wynosi nawet 1040 hPa. O ile latem przyniósł by on stabilną, słoneczną i ciepłą pogodę, tak tu spodziewamy się raczej sporej ilości chmur, niewielu przejaśnień ale i braku opadów. Dokuczać będzie też smog. Wysokie ciśnienie wpłynie też na nasze samopoczucie. Jak długo Polska znajdować się będzie pod wpływem silnego wyżu?

W niedzielę pogodę w Polsce kształtować będzie silny wyż. Wysokie ciśnienie, które pojawiło się za jego przyczyną wynosi już 1040 hPa, a według niektórych wyliczeń modeli pogodowych, ciśnienie jeszcze nieco wzrośnie. To przez jego wpływ w kraju nie będzie padać, a wiele osób odczuwać będzie jego obecność, zwłaszcza meteopaci.

Silny wyż Kaspar wpłynie na pogodę

Obecny nad Polską układ wysokiego ciśnienia Kaspar wpływa na pogodę w naszym kraju. W ciągu dnia panować będzie mróz, choć miejscami raczej niewielki, do -2 stopni Celsjusza. Ze względu na obecne wysokie ciśnienie (i niskie temperatury), dokuczać będzie także smog czy na południu Polski silny wiatr. Zaraz za nim nadejdzie odwilż. Najbliższej nocy na południowym- wschodzie i wschodzie panować będzie jeszcze silny mróz.

silny mróz wyż kaspar
Prognozowana temperatura minimalna w nocy z 18/19 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Jak wynika z danych pomiarowych ze stacji należących do IMGW, Na południu Polski notowane jest nawet 1040 hPa.

wysokie ciśnienie w polsce 1040 hpa silny wyż
Aktualne ciśnienie zredukowane do poziomu morza. Stan na godzinę 10:00, źródło: IMGW

Wysokie ciśnienie w Polsce. Jak długo z nami pozostanie?

Według aktualnych wyliczeń modeli pogodowych, wyż zostanie w rejonie Polski dość krótko. Jego centrum już w poniedziałek znajdzie się poza granicami naszego kraju. W kolejnych godzinach jego wpływ zacznie słabnąć, a jutro wieczorem od zachodu wkroczy system frontów atmosferycznych z opadami i odwilżą.

Jak reaguje ciało człowieka na zmiany ciśnienia atmosferycznego?

Ciało człowieka jest poddane nieustającemu działaniu ciśnienia atmosferycznego. Jest to dla niego bodziec, powodujący występowanie reakcji w układzie nerwowym. Gwałtowne zmiany lub utrzymujące się dłuższy czas większe odchylenie od średniej wartości tego parametru powoduje występowania negatywnych odczuć. Szczególnie silnie zmiany sytuacji barycznej, bądź potężny antycyklon odczuwają meteopaci. Do typowych objawów należą między innymi:

  • ból głowy
  • senność
  • rozdrażnienie
  • problemy z koncentracją
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi
  • zaburzenia pracy serca
  • problemy z oddychaniem

Meteopatami nazywamy grupę ludzi, których organizm jest nadwrażliwy na zmiany warunków atmosferycznych tj. ciśnienie, temperatura, wilgotność, deszcz czy silny wiatr. Choć są to głównie dzieci, osoby starsze i osoby z niskim ciśnieniem tętniczym, to przyjmuje się, że znaczący wpływ na ciało w związku ze zmianą pogody odczuwa nawet 70% Polaków. Oprócz wymienionych wyżej objawów, u niektórych osób odnotowuje się nasilenie objawów innych chorób – alergii, reumatyzmu, ale także poważniejszych chorób związanych ze wszystkimi organami w naszym organizmie. Nie jest to jednak jednostka chorobowa – stąd też nie istnieją leki, mające za zadanie niwelować wpływ warunków atmosferycznych na organizm tych osób.

Możliwe jest jedynie zwalczanie występujących objawów, choć z opisu wielu osób dotkniętych tą przypadłością wynika, że najczęściej “trzeba to po prostu przetrwać”. Ważna jest także świadomość nadchodzących zmian, wtedy można dostosować swoje plany, do prawdopodobnego pogorszenia samopoczucia. Informacje na temat pogody znajdziecie na naszym portalu śledząc prognozy tygodniowe czy weekendowe.

Nieco więcej przeczytacie na ten temat tutaj:

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group