Silny opad i gradobicie w Gorzowie Wielkopolskim. Padł rekord dobowy opadówSilny opad i gradobicie w Gorzowie Wielkopolskim. Padł rekord dobowy opadów

Zgodnie z zapowiadaną przez nas zmianą pogody, pojawiły się w Polsce pierwsze opady. Niemal stacjonarka komórka burzowa znajdowała się nad Gorzowem Wielkopolskim w woj. lubuskim, gdzie wystąpiły silne opady deszczu i gradobicie a w efekcie pojawiły się szkody. Padł też rekord dobowy opadów dla miasta.

Silny opad, szkody i rekord w Gorzowie Wielkopolskim

Niemal stacjonarna komórka burzowa znajdowała się nad miastem przez kilka godzin. Pierwsze opady pojawiły się, już przed godziną 5 rano. W kolejnych godzinach siła opadu mocno się zwiększyła. Analizując dane radarowe dobrze widać, że najsilniejszy opad znajdował się niemal nad centrum miasta. Spowodowało to powstanie punktowych szkód – zalań i podtopień. Warunki panujące na drogach także nie należały do łatwych. Poza deszczem padał także grad.

Według danych pomiarowych ze stacji IMGW- PIB, do tej pory spadło w Gorzowie Wielkopolskim 131,2 mm deszczu. To nowy rekord. Poprzedni wynosił 77,4 i padł 8 sierpnia 1977 roku. Ze względu na prognozowane opady i burze, suma ta będzie zapewne jeszcze wyższa. Padł także rekord sumy miesięcznej opadu dla września, który wynosił 114,7 mm. Ten rekord też z pewnością będzie większy.

padł rekord opadów gorzów wielkopolski
Aktualne dane pomiarowe dla stacji meteorologicznej zlokalizowanej w Gorzowie Wielkopolskim. Źródło: hydro.imgw.pl

Burzowy czwartek. Takich miejsc może być więcej

Sieć Obserwatorów Burz wydała wczoraj prognozę burzową, w której ostrzega m.in. o możliwości wystąpienia intensywnych / nawalnych opadów deszczu.

Przewidujemy rozwój układu wielokomórkowego na linii Sudetów, Karkonoszy i Beskidu Śląskiego, który będzie się przemieszczał wraz z zatoką niskiego ciśnienia na północ i północny wschód. Na trasie przechodzenia systemu spodziewać się należy opadów deszczu o dużej intensywności, silnego wiatru, oraz lokalnego gradu o średnicy do 3 cm. Burze będą dobrze uwodnione, nie można także wykluczyć lokalnych zalań i podtopień – Prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz

Prognoza burzowa na 8.09.2022
Prognoza burzowa na 8.09.2022

Cała prognoza burzowa dostępna jest tutaj: https://obserwatorzy.info/prognoza-burzowa-na-8-09-2022/

Grafika ilustracyjna: System Raportów Sieci Obserwatorów Burz / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group