Zgodnie z zapowiadaną przez nas zmianą pogody, pojawiły się w Polsce pierwsze opady. Niemal stacjonarka komórka burzowa znajdowała się nad Gorzowem Wielkopolskim w woj. lubuskim, gdzie wystąpiły silne opady deszczu i gradobicie a w efekcie pojawiły się szkody. Padł też rekord dobowy opadów dla miasta.
Silny opad, szkody i rekord w Gorzowie Wielkopolskim
Niemal stacjonarna komórka burzowa znajdowała się nad miastem przez kilka godzin. Pierwsze opady pojawiły się, już przed godziną 5 rano. W kolejnych godzinach siła opadu mocno się zwiększyła. Analizując dane radarowe dobrze widać, że najsilniejszy opad znajdował się niemal nad centrum miasta. Spowodowało to powstanie punktowych szkód – zalań i podtopień. Warunki panujące na drogach także nie należały do łatwych. Poza deszczem padał także grad.
Znajdująca się nad Gorzowem Wielkopolskim niemal stacjonarna komórka burzowa znajdująca się nad miastem przynosi już szkody – zalania i podtopienia. Suma opadu za ostatnie 6 godzin wynosi już ponad 50 mm.
Nagranie: Użytkownik naszego Systemu Raportów, Cezary #pogoda #burza pic.twitter.com/osKfuF6FpW— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) September 8, 2022
Wawrów przedmieścia Gorzowa Wielkopolskiego fot. Dorota Polewska . pic.twitter.com/VSM2cPNuQ1
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) September 8, 2022
Niemal stacjonarne opady w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego przyniosły lokalne podtopienia. Tam spadło do 50 mm. Fot. Paulina Mądrawska. pic.twitter.com/ahSmLkOylQ
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) September 8, 2022
Według danych pomiarowych ze stacji IMGW- PIB, do tej pory spadło w Gorzowie Wielkopolskim 131,2 mm deszczu. To nowy rekord. Poprzedni wynosił 77,4 i padł 8 sierpnia 1977 roku. Ze względu na prognozowane opady i burze, suma ta będzie zapewne jeszcze wyższa. Padł także rekord sumy miesięcznej opadu dla września, który wynosił 114,7 mm. Ten rekord też z pewnością będzie większy.

Burzowy czwartek. Takich miejsc może być więcej
Sieć Obserwatorów Burz wydała wczoraj prognozę burzową, w której ostrzega m.in. o możliwości wystąpienia intensywnych / nawalnych opadów deszczu.
Przewidujemy rozwój układu wielokomórkowego na linii Sudetów, Karkonoszy i Beskidu Śląskiego, który będzie się przemieszczał wraz z zatoką niskiego ciśnienia na północ i północny wschód. Na trasie przechodzenia systemu spodziewać się należy opadów deszczu o dużej intensywności, silnego wiatru, oraz lokalnego gradu o średnicy do 3 cm. Burze będą dobrze uwodnione, nie można także wykluczyć lokalnych zalań i podtopień – Prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz

Cała prognoza burzowa dostępna jest tutaj: https://obserwatorzy.info/prognoza-burzowa-na-8-09-2022/
Grafika ilustracyjna: System Raportów Sieci Obserwatorów Burz / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
