Silny mróz w USA. Odczuwalna temperatura spadła poniżej -40 st. CSilny mróz w USA. Odczuwalna temperatura spadła poniżej -40 st. C

Po grudniowej fali ciepła, która nawiedziła Amerykę Północną, oraz przyniosła gwałtowne burze i tornada, teraz w USA pojawił się silny mróz. Miejscami odczuwalna temperatura wyniosła -42,7 stopni Celsjusza. To nie koniec, w najbliższym czasie prognozowane są kolejne bardzo mroźne dni.

Niemal wiosenna końcówka roku, która spowodowała przejście groźnych burz i tornad odeszła już w niepamięć. Poza silnymi mrozami w niektórych miastach w stanach Nowy Jork, Massachusetts czy Ohio, występowały intensywne opady śniegu związane z efektem jeziora (ang. lake effect). Opady rozciągały się od jeziora Ontario na długości prawie 400 km.

Silny mróz w USA

W najbliższych dniach temperatura nadal będzie niska. Prognozy globalnego modelu pogodowego GFS nie pozostawiają co do tego większych złudzeń. Temperatura nadal będzie spadać poniżej -10, -20 stopni Celsjusza, realnie uprzykrzając życie wielu mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Tak wygląda aktualny (12.01, godzina 9:00 czasu polskiego) podgląd na temperatury w USA.

Aktualna temperatura powietrza w USA. Źródło: infoclimat.fr silny mróz usa
Aktualna temperatura powietrza w USA. Źródło: infoclimat.fr

Warto też zwrócić uwagę na minimalną zarejestrowaną temperaturę w dniu dzisiejszym:

Zarejestrowana temperatura minimalna w Ameryce Północnej 12 stycznia 2022 r. Źródło: meteociel.fr silny mróz usa
Zarejestrowana temperatura minimalna w Ameryce Północnej 12 stycznia 2022 r. Źródło: meteociel.fr

Kolejne silniejsze uderzenie mrozu prognozowane jest na sobotę, 15 stycznia.

Prognozowana temperatura powietrza dla USA w sobotę, 15 stycznia 2022 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura powietrza dla USA w sobotę, 15 stycznia 2022 r. Model: GFS

Efekt jeziora i intensywne opady

Silny mróz to jednak nie wszystko, co dotknęło w ostatnim czasie mieszkańców USA. Pojawiły się też intensywne opady śniegu, które w krótkim czasie spowodowały znaczny wzrost pokrywy śnieżnej. Bardzo dobrze widać zjawisko efektu jeziora na poniższej animacji:

Jak wynika z informacji podawanych przez amerykańskie służby meteorologiczne, kolejne opady mogą przynieść nawet ponad 60 cm świeżego, mokrego śniegu. Nie wyklucza się też pojawienia burz śnieżnych. Amerykanie określają czasami tak intensywne opady śniegu “blizzard”.

Będziemy z uwagą śledzić kolejne informacje i doniesienia ze Stanów Zjednoczonych, a o najciekawszych na pewno będziemy jeszcze informować.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group