Front, śnieg i lekka odwilż. Prognoza na weekendFront, śnieg i lekka odwilż. Prognoza na weekend

Kończy się pierwszy, pełny tydzień stycznia. Drugi weekend roku przyniesie lekką zimę z niewielkim mrozem. Na zachodzie termometry mogą wskazywać jednak wartości dodatnie. Wszystkiemu winny będzie front, który przyniesie śnieg i opady marznące. Jakie dokładnie będą sobota i niedziela? Szczegóły w naszej kolejnej prognozie pogody na weekend.

o bardzo ciepłej końcówce 2021 roku, teraz nieco się ochłodziło. Chociaż pogoda bardziej przypomina zimę, nie jest to typowy styczniowy scenariusz, do czego można się było w ostatnich latach już przyzwyczaić. W wielu miejscach wystąpiło zjawisko gołoledzi, a także ponownie pojawiła się pokrywa śnieżna..

Front i śnieg

W pierwszy dzień weekendu, pogodę w naszym kraju kształtować będzie front atmosferyczny. Nad ranem przynosić on będzie opady śniegu, szczególnie na północnym zachodzie i północy kraju. Nie wykluczone (co sugerują niektóre modele), że śnieg spadnie też na krańcach zachodnich. Lokalnie opady mogą być intensywne. Na pozostałym obszarze Polski możliwe będą liczne przejaśnienia i sporo chwil ze słońcem. Po południu niewielkie opady śniegu mogą wystąpić w Bieszczadach czy w Sudetach. W nocy opady zanikną. Nadal obecnych będzie sporo przejaśnień. Występujące opady mogą mieć charakter marznący. Uwaga na gęste mgły, szczególnie na północy!

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 8 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 8 stycznia 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach do 2 stopni na zachodzie i południowym zachodzie, około zera w na północy i w pasie centralnym po -1, -2 stopnie na południu i na ścianie wschodniej. W nocy niemal w całym kraju chwyci mróz. Najcieplej będzie na zachodzie i północy, gdzie termometry pokażą od 0 do -1 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w Tatrach, do -8, lokalnie -10 stopni. Pozostały obszar kraju to temperatura do -3, -4 stopni Celsjusza.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 8 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 8 stycznia 2022 r. Model: ECMWF

Lekka odwilż

W niedzielę czeka nas lekka odwilż. Dzień początkowo będzie dość pogodny i słoneczny. Od zachodu wkraczać będzie jednak kolejna porcja zachmurzenia i opadów – zarówno śniegu, śniegu z deszczem, oraz samego deszczu. Do wieczora strefa zachmurzenia i opadów dotrze do centrum Polski i tu opady powinny osłabnąć. We wschodniej połowie kraju nadal dość pogodnie. Póki co modele nie są jeszcze co do tego zbyt zgodne. Europejski ECMWF sugeruje samą strefę zachmurzenia, bez opadów.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 9 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 9 stycznia 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach niemal w całym kraju dodatnia temperatura, do 2 stopni powyżej zera. Mróz trzymać będzie w górach, a okolice 0 stopni pokażą termometry na krańcach północno wschodnich. Nocą powróci mróz. Temperatura spadnie do -4, -6 stopni Celsjusza. Nieco cieplej będzie na zachodzie, od -2 do -4 stopni. Na krańcach południowo zachodnich możliwe okolice 0 stopni Celsjusza.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 9 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 9 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group