Ponad 30 tornad w USA i katastrofalne ich skutki!Ponad 30 tornad w USA i katastrofalne ich skutki!

Noc z piątku na sobotę w Stanach Zjednoczonych, okazała się tragiczną. W skutek przejścia przynajmniej 17 tornad, głównie w Arkansas, Missouri, Kentucky, Tennessee i Illinois, zginęły przynajmniej 94 osoby, jednak według obecnych szacunków liczba ofiar może ostatecznie wynieść ponad 150 osób. Nadal trwa zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwawczo-ratownicza. 

Cały czas trwa szacowanie szkód. Zdarzenie jest o tyle wyjątkowe, że zdarzyło się w grudniu, który zazwyczaj jest okresem niskiej aktywności burzowej na terenie USA, a ryzyko wystąpienia tornad jest znacznie niższe niż wiosną. Łącznie tornada pojawiły się w sześciu stanach.

Katastrofalne skutki tornad w USA

W wyniku przejścia serii ponad 17 silnych tornad, szacuje się, że śmierć poniosło przynajmniej 100 osób. Niestety, wśród ofiar są także dzieci. W terenie pracują już grupy ekspertów mających ocenić szlak zniszczeń i ich skutki. Pozwoli to na dokładne określenie siły poszczególnych trąb powietrznych, a także tej, która pokonała trasę biegnącą przez 4 stany. Dla przypomnienia. W ulepszonej skali Fujity (Enhanced Fujita scale), tornado o sile EF5 doszczętnie niszczy budynki napotkane na swojej drodze, wyrywa drzewa, czy przenosi na duże odległości ciężkie przedmioty. Wiatr wieje z prędkością powyżej 322 km/h.

Tornada odpowiadają między innymi za zawalenie się magazynu należącego do firmy Amazon, w wyniku którego przynajmniej 50 osób poniosło śmierć, a wielu zostało rannych.

Prezydent USA, Joe Biden stwierdził, że choć całkowita skala zniszczeń i liczba ofiar nie jest jeszcze znana, tornado outbreak okaże się prawdopodobnie jednym z najgorszych w historii kraju. Jak powiedział gubernator Kentucky, Andy Beshear, krajobraz po przejściu kataklizmu wygląda gorzej niż strefa wojenna.

Tornada wyrządziły ogromne szkody w każdym z 6 stanów, w którym się pojawiły. Niektóre z miejscowości, przez które przeszły tornada niemal zniknęły z powierzchni ziemi, a straty liczone są w milionach dolarów. Doskonale widać to na materiałach, jakie pojawiają się w mediach społecznościowych.

Historyczna długość szlaku jednej trąby powietrznej

Jedno z ponad 17 tornad, szacowane wstępnie nawet na EF5, pokonało trasę przynajmniej 240 km, a według niektórych szacunków mogło to być nawet ponad 380 km. W amerykańskich mediach otrzymało ono już nazwę Quad-State Tornado, ponieważ przeszło przez teren czterech stanów – Arkansas, Missouri, Tennessee i Kentucky. To ono spowodowało również największe szkody i mogło doprowadzić do śmierci ponad 100 osób.

Jeżeli potwierdzą się obecne przypuszczenia, to konkretne tornado zapisze się na kartach historii najdłuższym, zaobserwowanym szlakiem zniszczeń, detronizując Tri-State Tornado z 1925 roku.

Grafika ilustracyjna: Twitter.com/ Accuweather.com 
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group