Silny mróz i śnieżyce nawiedzą USA. Pojawią się ogromne utrudnienia w podróżowaniuSilny mróz i śnieżyce nawiedzą USA. Pojawią się ogromne utrudnienia w podróżowaniu

Niektóre stany USA będą miały w tym roku bardzo mroźne święta. Silny mróz i śnieżyce, które nawiedzą północ i północny- zachód tego kraju, spowodują powstanie ogromnego zagrożenia dla wszystkich, którzy zamierzają odbywać podróże w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Służby już teraz ostrzegają i proszą o wzmożoną czujność, a także apelują o sprawdzanie stanu osób starszych i wrażliwych. Proszą także o zadbanie o zwierzęta.

To będą wyjątkowo mroźne święta w dużej części USA. Z jednej strony można pozazdrościć prawdziwie zimowej aury w okresie Bożego Narodzenia. Z drugiej strony, kraj ten mogą dotknąć ogromne utrudnienia w komunikacji, zarówno lądowej, kolejowej jak i lotniczej. W niektórych regionach napływ polarnej masy powietrza spowoduje spadek temperatury znacznie poniżej -35 stopni Celsjusza.

Silny mróz i śnieżyce uderzą w USA

Stany Zjednoczone dawno nie doświadczyły tak silnego spływu arktycznej masy powietrza. Nie dość, że silny mróz opanuje większą część kraju, to dodatkowo pojawią się śnieżyce. Wpłynie to w ogromnym stopniu na plany podróżujących po kraju w okresie Bożego Narodzenia. Co ciekawe, mróz do -10 stopni Celsjusza (choć nie wykluczone, że i mniej) pojawi się też na Florydzie. Już teraz władze poszczególnych stanów przygotowują się na najgorsze. W Teksasie mróz może osiągnąć nawet -15 stopni Celsjusza.

silny mróz śnieżyce usa
Prognozowana pokrywa śnieżna 24 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Tak z kolei prezentują się prognozowane temperatury na 22 i 24 grudnia 2022 r. Należy zwrócić uwagę na skalę – temperatura prezentowana jest w stopniach Fahrenheita.

silny mróz usa
Prognozowana temperatura powietrza na 22 grudnia 2022 r. Model: ECMWF
silny mróz usa
Prognozowana temperatura powietrza na 22 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

O sytuacji mówi też znany łowca burz i doktor meteorologii, Reed Timmer:

Ogromne utrudnienia w podróżowaniu

Amerykańskie Stowarzyszenie Motoryzacyjne (AAA) prognozuje, że prawie 113 milionów Amerykanów będzie podróżować w okresie Świąt Bożego Narodzenia na odległość około 80 km lub więcej od swojego domu. To wzrost o około 4 procent w stosunku do 2021 roku. Jak wskazuje NWS, najsilniej padać będzie w stanach Idaho, Montana i Wyoming. Taka pogoda to także duże zagrożenie dla ruchu kolejowego oraz lotniczego. Groźny będzie także silny wiatr.

A co nas czeka na Boże Narodzenie ? Piszemy o tym we wstępnej prognozie na święta. Niebawem pojawi się także oficjalna prognoza na trzy świąteczne dni oraz prognoza komunikacyjna.

Wstępna prognoza na Święta Bożego Narodzenia

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group