Samochodem, pociągiem, samolotem – pogoda na powroty na ŚwiętaSamochodem, pociągiem, samolotem – pogoda na powroty na Święta

Okres przedświątecznych przygotowań wkroczył w końcowy, najbardziej intensywny czas. Poza ozdabianiem domów, sprzątaniem czy gotowaniem, wybieramy się na zakupy, czy podróżujemy do rodziny, często tysiące kilometrów. Powroty na Święta Bożego Narodzenia mają różne oblicza. Decydujemy się na podróże samochodami, pociągami, czy samolotami, a także promami. Nie raz musimy łączyć środki transportu i spędzamy w podróży nawet kilkadziesiąt godzin. Plany mogą pokrzyżować awarie sprzętu, strajki, ale i pogoda. Aura wpływa na warunki jazdy, opóźnienia lotów czy kursowania pociągów na całym świecie. Z tego też powodu przyjrzeliśmy się prognozom pogody na nadchodzące dni. Nie tylko w Polsce.

Okres podróży przedświątecznych wszedł w najbardziej intensywny etap. Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia setki milionów osób na całym świecie podróżuje do swoich bliskich. Nie inaczej jest z Polakami, rozsianymi nie tylko po całym kraju, ale i świecie. Tegoroczne powroty na Święta, podobnie jak co roku, mogą miejscami być utrudnione przez pogodę, czy inne, mniej przewidywalne czynniki. Na złą pogodę można się jednak przygotować – obierając alternatywną trasę, bądź wyruszając wcześniej. Trzeba jednak wiedzieć gdzie i kiedy spotka nas zła aura. O ile prognozy należy dokładnie sprawdzić samemu, możemy Wam doradzić gdzie warunki pogodowe mogą najbardziej wpłynąć na Wasze podróżnicze plany. Sprawdzamy jak na drogach, lotniskach czy kolei może być w dniach 23-28 grudnia.

Powroty na Święta w Polsce

Jak już wspomnieliśmy we wstępnej prognozie na okres świąteczny, czeka nas w Polsce na ogół niżowa aura z przelotnymi opadami, silnym wiatrem i temperaturami na plusie. Odwilż i związane z nią oblodzenia nadal mogą się dawać we znaki na wschodzie, przez co drogi i chodniki w najbliższych dniach będą śliskie. Poza oblodzeniem we znaki dadzą się także opady, które w piątek (23.12) będą obecne w praktycznie całym kraju. Najwięcej deszczu spadnie w pasie centralnym, oraz na południowym wschodzie. W nocy z piątku na sobotę (23/24.12) na północy i w centrum, oraz lokalnie w górach pojawią się mgły.

W Wigilię przez Polskę przejdzie płytki niż z opadami deszczu, które szczególnie dadzą się we znaki na południu i w centrum kraju. Na północy z kolei widzialność ograniczą mgły i zamglenia. Dodatkowo w południowej części kraju spodziewamy się silnego wiatru, w porywach do 60 km/h. Mocniej powieje w górach. W połączeniu z silnym wiatrem, może to stworzyć trudne warunki do jazdy. Co więcej, na wyżynach możliwe będą opady mieszane, bądź okresami samego śniegu. Drogi lokalnie mogą być śliskie, podobnie na Pomorzu Środkowym i Zachodnim w nocy.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na czwartek, 21 października 2021 powroty na święta
Święta, jak i okres tuż po nich będzie dość wietrzny. Warto wziąć to pod uwagę. Fot. Pixabay.com

W pierwszy dzień Świąt więcej rozpogodzeń, zwłaszcza na południu. Na północy, głównie na północnym wschodzie zanikające opady. Wieczorem padać zacznie na zachodzie i z biegiem nocy opady przemieszczą się wgłąb kraju. Drugi dzień Świąt będzie deszczowy główne na północy kraju, ale przelotnie padać będzie także w centrum. Popołudniu i w nocy deszcz pojawi się także na południu. Miejscami opady będą obfite, w większości ciągłe. Dodatkowo w ciągu dnia będzie mocno wiać, niemal na pewno na południu, a zależnie od trasy prognozowanego niżu, także na północy. Porywy sięgną do 60 km/h, na wybrzeżu możliwe powyżej 70 km/h.

Wtorek, 27. grudnia będzie na ogół pochmurny i miejscami z zamgleniami, ale niemal całkowicie bez opadów. Deszcz nie powinien mieć większego wpływu na warunki drogowe. Znacznym utrudnieniem będzie wiatr, który w nocy z poniedziałku na wtorek, jak i we wtorek, może w porywach wiać do 60 km/h, a na wybrzeżu i w górach ponad 70 km/h. W środę wiatr osłabnie, ale nadal będzie umiarkowany. Bez opadów, więc pogoda do jazdy powinna być dość dobra.

Warunki drogowe w Europie

Jeśli zdecydujecie się na podróże samochodem po Europie, to miejcie na uwadze opady i silny wiatr. W piątek (23.12) deszcz da się we znaki głównie w północnej i centralnej Francji, a także w Szwajcarii i Niemczech. Mokro będzie także na Wyspach Brytyjskich i tam może również mocno powiać, w porywach do 70 km/h w zachodniej Irlandii i Walii. W nocy i rano w Wigilię mocno powieje także na południowym wybrzeżu Morza Północnego. Tam też pojawi się sporo deszczu. Wigilia na ogół będzie deszczowa w wielu regionach Europy Środkowej, północnych Bałkanów i Wysp Brytyjskich, a także na zachodzie kontynentu. Dość dobra aura ma panować na południu i w Skandynawii, za wyjątkiem Norwegii, gdzie jedynie na południu nie będzie wietrznie i śnieżnie.

W pierwszy dzień Świąt sporo opadów będzie na północy Francji, Portugalii i Francji. Padać będzie w wielu miejscach na Wyspach Brytyjskich, czy w Belgii. Deszczowo będzie także w północnych i centralnych Niemczech i na południu Skandynawii. Rozproszone opady pojawią się w Europie Środkowej i na północy Bałkanów. Północ i zachód Półwyspu Iberyjskiego, a także Wyspy Brytyjskie, centralna i południowa Skandynawia wraz z Cieśninami Duńskimi i Zatoką Botnicką, a także wyżyny środkowej Europy powinny liczyć się z silnym wiatrem.

W drugi Dzień Świąt mocno wiać będzie nad Morzem Północnym, w południowej i środkowej części wybrzeża Norwegii, oraz w Sudetach i Karpatach. Porywiście będzie także nad południowy, Bałtykiem. Silny wiatr da się również we znaki w Sudetach, Karpatach, górach Dynarskich i w Alpach. Większość Europy Środkowej powinna liczyć się z przelotnymi opadami, choć na zachodzie deszczu będzie stopniowo coraz mniej. Niestety nowy, wilgotny niż dotrze do Wysp Brytyjskich we wtorek rano, przynosząc w kolejnych dwóch dniach kolejną porcję opadów nad pasem wybrzeża Atlantyku, oraz nad Zjednoczonym Królestwem i Irlandią ciągłe, miejscami silne opady, oraz silny wiatr.

Warunki na lotniskach

Pogoda nie powinna wpłynąć w większym stopniu na rozkład lotów w Polsce. Za równo w piątek, jak i w okresie świąt aura będzie na ogół dobra do lotów, choć silniejszy wiatr w drugi dzień Świąt na północy może spowodować opóźnienia niektórych lotów w Gdańsku i Szczecinie. We wtorek (27.12) porywy mogą spowodować opóźnienia niektórych rejsów, oraz pojedyncze anulacje lotów, zwłaszcza tych obsługiwanych mniejszymi samolotami. Dotknąć one mogą całego kraju, ale będą na ogół nieliczne.

zakaz lotów
Pogoda może spowodować opóźnienia, czy nawet odwołania części lotów, zwłaszcza z Norwegii, Islandii, Wysp Brytyjskich, czy Beneluxu. Fot. Incus Meteo

Większych utrudnień należy się spodziewać na lotniskach w Norwegii, na Wyspach Brytyjskich, Islandii, czy w Beneluksie. Utrudnienia związane będą głównie z silnym wiatrem. Opady śniegu mogą opóźniać lub odwołać loty na północy Skandynawii, w szczególności w rejonie Tromso. W głębi lądu w Europie Zachodniej pogoda będzie miała raczej umiarkowany wpływ na rozkład lotów, jednak nadal warto być na lotnisku wcześniej z powodu większej ilości podróżnych, czy możliwe braki kadrowe i strajki, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii.

Kolej bez opóźnień, przynajmniej pogodowych

W okresie świątecznym, kolej powinna działać bez większych zakłóceń. Przynajmniej tych pogodowych. Niewielkie utrudnienia możliwe będą w związku z silnym wiatrem w Wigilię na południu kraju, oraz w drugi dzień Świąt, także na południu i lokalnie na północy kraju. We wtorek, silny wiatr może spowodować większe utrudnienia w różnych częściach Polski, jednak nadal powinny to być nieliczne przypadki.

W Europie na największe utrudnienia należy się przygotować na północy i w centrum Norwegii, oraz po weekendzie na południu. Dodatkowo przez większość okresu pociągi mogą mieć problemy w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Również kolei północnych Niemiec, Danii i Beneluxu może okresowo zmagać się z problemami w związku z silnym wiatrem, przerwami w dostawie prądu, czy powalonymi gałęziami i drzewami. W tych samych regionach możliwe będą utrudnienia w kursowaniu promów, zwłaszcza po morzach Północnym i Norweskim.

Wszystkim podróżnym zalecamy dokładne sprawdzenie prognoz, oraz dostosowanie prędkości jazdy do warunków, oraz przygotowanie się na wydłużone kolejki do kas, czy kontroli bezpieczeństwa i paszportowej. Miejcie w gotowości plan awaryjny na wypadek odwołania bądź opóźnienia rejsu. Nie bookujcie przesiadek z krótkim czasem tranzytu, pozwoli Wam to oszczędzić sobie nerwów w razie opóźnienia. Sprawdzajcie na bieżąco status waszego lotu, czy pociągu. W przypadku lotów, bądźcie wcześniej na lotnisku, zalecamy to również podróżującym innymi środkami transportu. Kierowcom zalecamy rozpoczęcie podróży wcześniej niż sugeruje to nawigacja. Uwzględniajcie przerwy na odpoczynek, oraz pamiętajcie o odpowiednim wyspaniu się, odżywieniu i nawodnieniu przed podróżą, oraz regularnym spożywaniu płynów w jej trakcie.

Na okres od 29 grudnia do 7 stycznia przygotujemy osobną prognozę.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group