Silne burze i tornada pojawią się w USA. Możliwe poważne szkodySilne burze i tornada pojawią się w USA. Możliwe poważne szkody

Amerykańska agencja SPC (Storm Prediction Center, część NOAA) wydała ostrzeżenia pogodowe czwartego stopnia w pięciostopniowej skali. W części USA pojawią się silne burze i tornada, które mogą wyrządzać poważne szkody. Jak informuje agencja, można się spodziewać niszczącego wiatru, opadów gradu czy lokalnych powodzi błyskawicznych. W regionie objętym ostrzeżeniem znajduje się już wielu łowców burz. O zagrożeniu mówią też specjaliści firmy AccuWeather, która od wielu lat zajmuje się prognozowaniem i ostrzeganiem przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi. Jak zauważa Bernie Rayno, progności firmy są “prawie pewni, że od późnego popołudnia do wieczora na ziemi będzie wiele tornad”. Dodaje on też, że “Ludzie powinni potraktować to zagrożenie poważnie”.

Silne burze w USA

Amerykańskie SPC (Storm Predict Center) w swojej prognozie wskazał obszar z czwartym stopniem zagrożenia w pięciostopniowej skali. To bardzo poważne ostrzeżenie, które oznacza, że burze mogą stanowić bardzo duże zagrożenie dla życia i mienia. Warto odnotować fakt, że z podobnej skali zagrożenia burzowego (dostosowanej do realiów polskiego klimatu) korzysta Sieć Obserwatorów Burz.

Zagrożonych silnymi burzami będzie około 30 milionów ludzi. Silne burze będą możliwe dzięki ciepłu i wilgoci znad Zatoki Meksykańskiej.

Pierwsze burze prawdopodobnie wystąpią w części północno-wschodniego Teksasu, północno-zachodniej Luizjany oraz środkowego i wschodniego Arkansas już w połowie dnia i potrwają do późnego popołudnia we wtorek. Wraz z nadejściem chłodniejszej masy powietrza, burze przesuną się na wschód do zachodnich i centralnych części Missisipi i rozszerzą się na północ do południowo-wschodniego Missouri, południowego Illinois oraz zachodnich części stanów Kentucky i Tennessee w godzinach wieczornych.

Największe zagrożenie ze strony burz będzie prawdopodobnie spowodowane niszczącymi podmuchami wiatru, które mogą łamać drzewa, uszkadzać linie energetyczne, a także powodować uszkodzenia konstrukcji budynków. Według AccuWeather porywy wiatru mogą przekraczać 85 mph (ponad 130 km/h).  Biorąc pod uwagę ekstremalne natężenie uskoku wiatru, jakie spodziewane jest w atmosferze, wiele burz może stać się wystarczająco silnych, aby wytworzyć tornada. Największa szansa na rozwój superkomórek burzowych wystąpi w obszarze z czwartym stopniem zagrożenia. Ponieważ burze przemieszczą się nad głównymi węzłami komunikacyjnymi od wtorku po południu do środy wieczorem, prawdopodobne są liczne opóźnienia na lotniskach czy odwołane loty. Warto jednak dodać, że silne burze i tornada nie powinny być tak niszczące jak te z grudnia 2021 roku.

O zagrożeniu opowiedział także znany między innymi z programu Discovery “Dogonić Tornado” łowca burz, dr Reed Timmer:

Sezon tornad w USA

Okres od początku marca do końca maja w południowej i częściowo centralnej części USA uznaje się za sezon tornad. W kolejnych miesiącach okres zwiększonej aktywności trąb powietrznych notuje się w północnych stanach. Największa ilość silnych burz i tornad występuje w stanach Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Tworzą one tak zwaną Aleję Tornad – obszar na którym przeważnie wczesną wiosną i rzadziej późną jesienią spotykają się dwie masy powietrza – ciepła i wilgotna znad Zatoki Meksykańskiej, oraz chłodna i sucha znad Kanady, powodując powstanie silnych superkomórek.

Schemat aleii tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia
Schemat alei tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia

Północnoamerykańskie burze superkomórkowe należą do jednych z najlepiej zbadanych i najsilniejszych na świecie. Wielkie Równiny środkowej części USA, oraz południowo-środkowej Kanady to idealne miejsce do ich pojawiania się. Średnio w ciągu roku występuje około 800-1200 tornad, choć zdarzały się sezony z nawet ponad 1500 trąb powietrznych. Poza USA, szczególnie narażone na tornada są między innymi Niemcy i Francja, północ Włoch, Ukraina, część Rosji, oraz Azja południowo-wschodnia. Mimo tego tornada mogą występować w niemal każdym miejscu na Ziemi poza kołami podbiegunowymi (choć i tam mają teoretycznie możliwość pojawienia się).

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / SPC / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group