Po prawie 40 latach obudził się wulkan Mauna Loa. Może spaść centymetr popiołuPo prawie 40 latach obudził się wulkan Mauna Loa. Może spaść centymetr popiołu

Uważany za najwyższy aktywny wulkan na świecie, Mauna Loa obudził się po prawie 40 latach. Znajdująca się na Hawajach góra wyrzuca z siebie lawę, która spływa po zboczu, nie zagrażając na razie mieszkającym tam ludziom. NWS (Narodowa Służba Pogodowa) prognozuje, że może spaść prawie centymetr popiołu. Wulkan przebudził nocą z niedzieli na poniedziałek (27/28 listopada 2022 r.)

Erupcja nastąpiła w szczytowej kalderze hawajskiego wulkanu. Wybuchł on pierwszy raz od 1984 roku, a fakt ten poprzedziła seria trzęsień ziemi w tamtejszym regionie. Obecnie erupcja ograniczona jest jedynie do szczytu i nic nie wskazuje na to aby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Mauna Loa obudził się po prawie 40 latach

Jak poinformowała agencja Reutera, erupcja rozpoczęła się około godziny 23:30 czasu miejscowego (poniedziałek, 10.30 czasu polskiego). Według USGS (Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych) lawa nie zagroziła mieszkańcom miejscowości położonych w najbliższym sąsiedztwie aktywnego wulkanu. Służby ostrzegły jednak w poniedziałek przed gazami wulkanicznymi i drobnym popiołem, który unosi się w powietrzu. Prognozuje się, że na ziemię może spaść nawet centymetr popiołu wulkanicznego.

https://twitter.com/ElizabethCano__/status/1597257828867403776?s=20&t=KwPTZ4-CawwQzRB6jqeCNQ

Hawajska Agencja Zarządzania Kryzysowego poinformowała także, że uruchomiła na wyspie dwa ośrodki, w których mogliby się zbierać mieszkańcy, gdyby erupcja przybierała na sile. Na razie jednak – jak zapewniły miejscowe służby, nic na to nie wskazuje, a krok ten to decyzja podyktowana jedynie ostrożnością. Nie wydano także decyzji o ewakuacji ludności.

Moment erupcji zarejestrował jeden z satelitów należący do amerykańskiego NOAA:

Wulkan Mauna Loa położony jest w archipelagu Hawajów, na wyspie Hawaiʻi. Pod wodą znajduje się 4975 m góry, a jej pozostała część wznosi się na dalsze 4170 m ponad lustro oceanu. Jej łączna wysokość równa się 9145 m. Wulkan zajmuje około 50% powierzchni wyspy, czyli 5180 km².

Mauna Loa to również jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie. Zbudowany jest z warstw zastygłej lawy i przejawia aktywność przeciętnie co trzy lata. Pierwsza udokumentowana erupcja nastąpiła w 1843 roku. Od tego czasu wulkan wybuchał 33 razy. Ostatnia erupcja nastąpiła w 1984 roku i trwała nieprzerwanie przez 22 dni. Wulkan pokryty jest siecią urządzeń informujących o zachodzących w jego wnętrzu procesach.

Grafika ilustracyjna : twitter.com / USGS VOLCANOES / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group