Fantastyczne zdjęcia Księżyca. NASA opublikowała zdjęcia ze statku OrionFantastyczne zdjęcia Księżyca. NASA opublikowała zdjęcia ze statku Orion

NASA opublikowała w ostatnich dniach fantastyczne zdjęcia Księżyca wprost ze statku Orion. Trwa misja testowa, która po raz pierwszy wyniesiona została w kosmos z pomocą nowej rakiety SLS. Amerykańska agencja kosmiczna dzieli się kolejnymi materiałami jakie przesyła na ziemię testowany statek Orion. Tak jest i tym razem. Efektowne fotografie pojawiły się w sieci.

Kapsuła Orion znajdująca się rejonie naszego satelity to wielki krok ku powrotowi człowieka na Srebrny Glob. Zgodnie z założonym wcześniej planem statek zbliżył się do Księżyca i wykonał nad nim przelot, zbliżając się do jego powierzchni na nieco ponad 120 km.

Jak informuje NASA, statek Orion wróci na Ziemię 11 grudnia, lądując na Oceanie Spokojnym. Będzie to jednocześnie koniec misji Artemis I. Na kolejną, Artemis II przyjdzie nam nieco poczekać. W tym czasie naukowcy i inżynierowie analizować będą dane z telemetrii statku Orion, które pomogą wprowadzić niezbędne poprawki przed kolejnym lotem.

Powrót na Księżyc

Rakieta SLS to część programu załogowych lotów na Księżyc. W ramach projektu Artemis już w 2024 lub, bardziej prawdopodobne, 2025 ludzie powrócą na Srebrny Glob, jednak tym razem na stałe – NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i prywatnymi firmami zbuduje na orbicie naszego naturalnego satelity stację orbitalną Lunar Gateway. Na powierzchni z kolei stanie stała baza.

Poza lotami załogowymi, SLS wyniesie także część modułów stacji, oraz zaopatrzenie na powierzchnię Księżyca. W planie są również misje z satelitami, jednak przynajmniej część z nich stoi pod znakiem zapytania z powodu opóźnień w budowie rakiety, oraz konkurencji ze strony powstającego statku Starship firmy SpaceX. Warto dodać, że zmodyfikowana wersja Starshipa ma posłużyć jako lądownik przynajmniej dla misji Artemis 3 i Artemis 4.

Pierwszy lot, oznaczony jako Artemis 1 to misja bezzałogowa i jest próbą całego zestawu Orion / SLS. Misja Artemis 2 będzie już lotem z załogą na orbitę wokół Księżyca. Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu nastąpi podczas lotu Artemis 3, w którym na Księżycu stanie pierwsza kobieta. Projekt Artemis to także powrót Amerykanów po ponad pół wieku przerwy poza niską orbitę Ziemi, jak i szansa dla innych narodów na eksplorację Srebrnego Globu.

Grafika ilustracyjna: NASA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group