Silna burza przeszła przez Teksas. Zniszczenia wskazują na tornadoSilna burza przeszła przez Teksas. Zniszczenia wskazują na tornado

We wtorek (24 stycznia 2023 r.) przez amerykański stan Teksas przeszła silna burza. Między innymi w mieście Pasadena pojawiły się poważne szkody. Lokalna policja przekazała informacje o bardzo dużej skali zniszczeń. Jak wynika z danych radarowych oraz z oceny szkód, istnieje duże prawdopodobieństwo, że była to trąba powietrzna. W terenie działał, jak zwykle znany i szanowany łowca burz, dr Reed Timmer.

Choć sezon najgroźniejszych burz i tornad jeszcze przed nami, nie oznacza to, że nie występują też w innych miesiącach. Dopiero wczesną wiosną czeka nas początek zasadniczej części sezonu trąb powietrznych w USA. Choć wydaje się, że zimą one nie występują, jak widać, nic bardziej mylnego. Doskonałym przykładem na liczne występowanie groźnych zjawisk pogodowych jest końcówka 2022 roku, oraz początek obecnego, 2023 roku.

SPC (Storm Prediction Center) wydało trzeci w pięciostopniowej skali poziom ostrzeżenia przed groźnymi burzami. Amerykańskie instytucje i media tradycyjnie i z pełnym profesjonalizmem ostrzegały o możliwości pojawienia się niebezpiecznych burz, z czego najgroźniejsze miały występować w stanie Teksas. Relacje ze swoich działań w terenie prowadził także dr Reed Timmer, znany między innymi z programu Discovery “Dogonić Tornado”.

Silna burza przeszła przez Teksas. Zniszczenia wskazują na tornado

Burza, która przeszła między innymi przez Pasadenę i Deer Park na obrzeżach Houston, wyrządziła bardzo duże szkody. Wiatr zrywał danych i linie wysokiego napięcia, a także łamał i przewracał drzewa. We wtorkowy wieczór bez prądu było 100 tysięcy mieszkańców stanu Teksas. Zniszczone zostały schronisko dla zwierząt i dom opieki dla osób starszych. W Pasadenie ranna została jedna osoba. Miejscowy szef policji z Pasadeny mówi z kolei o katastrofalnych zniszczeniach. NWS wskazywało w swoich ostrzeżeniach na możliwość pojawienia się kilku silnych tornad.

https://twitter.com/WILLIEYBOOMIN/status/1618124693525123078?s=20

Sezon tornad w USA

Okres od początku marca do końca maja w południowej i częściowo centralnej części USA uznaje się za sezon tornad. W kolejnych miesiącach okres zwiększonej aktywności trąb powietrznych notuje się w północnych stanach. Największa ilość silnych burz i tornad występuje w stanach Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Tworzą one tak zwaną Aleję Tornad – obszar na którym przeważnie wczesną wiosną i rzadziej późną jesienią spotykają się dwie masy powietrza – ciepła i wilgotna znad Zatoki Meksykańskiej, oraz chłodna i sucha znad Kanady, powodując powstanie silnych superkomórek.

Schemat aleii tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia
Schemat alei tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia

Północnoamerykańskie burze superkomórkowe należą do jednych z najlepiej zbadanych i najsilniejszych na świecie. Wielkie Równiny środkowej części USA, oraz południowo-środkowej Kanady to idealne miejsce do ich pojawiania się. Średnio w ciągu roku występuje około 800-1200 tornad, choć zdarzały się sezony z nawet ponad 1500 trąb powietrznych. Poza USA, szczególnie narażone na tornada są między innymi Niemcy i Francja, północ Włoch, Ukraina, część Rosji, oraz Azja południowo-wschodnia. Mimo tego tornada mogą występować w niemal każdym miejscu na Ziemi poza kołami podbiegunowymi (choć i tam mają teoretycznie możliwość pojawienia się).

Grafika ilustracyjna Rod Ryan Show / Twitter / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group