Jaka pogoda w lutym? Nowa prognoza długoterminowa od IMGWJaka pogoda w lutym? Nowa prognoza długoterminowa od IMGW

Powoli kończy się styczeń, który zapisze się w historii jako jeden z cieplejszych w ciągu ostatnich lat. Jaka pogoda czeka nas w lutym? Wstępne prognozy długoterminowe sugerują powrót chłodniejszej, a miejscami wręcz mroźnej aury. Choć pojawiają się już informacje o tym, że czeka nas prawdziwy “atak zimy”, to faktycznie przed nami pogoda podobna do styczniowej. Co dokładnie mówi nowa prognoza długoterminowa od IMGW ? Sprawdzamy.

Początek tego roku jest wyjątkowo ciepły. Nie inaczej było także w grudniu, gdzie jego druga połowa minęła pod znakiem wysokich temperatur. Wyjątkowo ciepło było także w Sylwestra i Nowy rok. Zima nie przypomina niestety tych sprzed wielu lat, a obecna cyrkulacja powietrza i wysokie jak na porę roku temperatury, sprzyjają powstawaniu głębokich niżów, które z kolei przynoszą silny, a lokalnie także niszczący wiatr w Polsce.

Jaka pogoda w lutym? Prognoza IMGW

Jak wynika z najnowszych prognoz Centrum Modelowania Meteorologicznego (CMM) IMGW opartych na wyliczeniach modelu ECMWF, luty 2023 będzie dość ciepłym miesiącem. Nie oznacza to jednak, że nie pojawi się mróz. Póki co spodziewamy się go jednak głównie nocami, a w ciągu dnia, jeśli faktycznie wystąpi, to będzie raczej niewielki. Temperatura w pierwszych dniach lutego miała by się wahać od -2 do 4 stopni Celsjusza. Chłodniej miało by być w górach.

pogoda w lutym 2023 powrót zimy
Prognozowana anomalia temperatury na luty 2023. Źródło: cmm.imgw.pl

Nie braknie także opadów. Choć nie będą one intensywne, cały czas będą występować. To pewna nadzieja na to, że uda się zminimalizować ryzyko wiosennej suszy. Wskazuje na to także prognozowana anomalia opadów deszczu, która według najnowszej prognozy w lutym ma być w normie.

pogoda w lutymatak zimy
Prognozowana średnia temperatura i opady w lutym 2023. Źródło: cmm.imgw.pl

Czy czeka nas “atak zimy”?

Pogoda w lutym zależeć będzie między innymi od tego czy rozpadowi ulegnie wir polarny. Jeśli tak się faktycznie stanie, wtedy istnieje szansa na spływ arktycznej masy powietrza do naszej części Europy, co miało by przełożenie na niższe temperatury, opady śniegu a nawet burze śnieżne. Z drugiej strony modele sezonowe jak amerykański CFSv2 przewidują raczej dodatnią anomalię temperatury oraz sporą aktywność niżów na Atlantyku. Dla nas oznaczało by to z kolei więcej opadów i wietrznych dni, najbardziej przypominających jesień. Na ten moment nie da się jednoznacznie i pewnie powiedzieć czy czeka nas “atak zimy”.

anomalia temperatury
Prognozowana anomalia temperatury wg. modelu CFSv2. Źródło: cmm.imgw.pl

Redakcja IncusMeteo jak zwykle zachęca do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group