Cieplej ale z chmurami. Prognoza pogody na weekendCieplej ale z chmurami. Prognoza pogody na weekend

Pierwszy weekend października rozpocznie się wyższymi temperaturami ale z zachmurzeniem, a miejscami silnym wiatrem. Najmniej powodów do narzekania powinni mieć mieszkańcy zachodniej części kraju, gdzie będzie najcieplej. Tam też w sobotę pojawi się nieco przejaśnień i chwil z jesiennym słońcem. Więcej chmur wystąpi w niedzielę. Szczegóły znajdziecie jak zawsze w naszej weekendowej prognozie pogody.

Mijający tydzień przyniósł wędrujący przez kraj front, ale także sporo chwil ze słońcem. Początkowo było dość ciepło, jednak z biegiem dni zaczęło się robić coraz chłodniej. W weekend miejscami napłynie cieplejsza masa powietrza, a temperatura przekroczy 20 kresek.

Ciepły zachód i wiatr w górach

Sobota rozpocznie się ze sporą ilością przejaśnień. Z biegiem dnia zachmurzenie będzie rosnąć, a niewielkie opady deszczu możliwe będą w Wielkopolsce i na Pomorzu. Silniej powieje na północy, a także w górach. Zalecamy szczególną ostrożność przy wybieraniu się na górskie szlaki. Wieczorem zachmurzenie ustąpi na Dolnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej, w części Mazowsza, a także na Górnym Śląsku i w Małopolsce. W nocy strefa wolna od zachmurzenia przemieści się na wschód. Nigdzie nie powinno też padać. Uwaga na lokalne mgły. Nocą nadal silnie wiać będzie na obszarach górskich.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 2 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 2 października 2021 r. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczymy do 18, lokalnie 20 stopni Celsjusza. Najcieplejszymi rejonami będą Dolny Śląsk, a także Ziemia Lubuska, Wielkopolska i część Górnego Śląska, gdzie temperatura poszybuje do maksymalnie 18 kresek powyżej zera. Chłodniej będzie na północy i wschodzie, gdzie na termometrach zanotujemy od 12 stopni przy granicy polsko-białoruskiej, do 14-16 stopni Celsjusza na pozostałym obszarze. Najchłodniej będzie w górach, do 14 stopni. Tu jednak uczucie chłodu potęgować będzie dość silny wiatr. W nocy do 14 stopni na zachodzie, około 12 w centrum i na północy. Najchłodniej na południu i południowym wschodzie – od 6 do 10 stopni. Możliwe będą także lokalne przymrozki.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 2 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 2 października 2021 r. Model: ECMWF

Więcej chmur ale nadal ciepło 

Niedziela nadal będzie wietrzna. Silnego wiatru spodziewamy się w górach. Ponownie apelujemy o rozwagę przy wybieraniu się na górskie szlaki. Dokuczliwego wiatru mogą się także spodziewać mieszkańcy Pomorza. W ciągu dnia nigdzie nie powinno padać. Ponownie na terenie kraju pojawi się jednak sporo chmur. Najwięcej z nich na zachodzie i północy. Na pozostałym obszarze możliwe będą przejaśnienia, szczególnie po południu. W nocy niewielkie opady możliwe będą na Pomorzu Zachodnim.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 3 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 3 października 2021 r. Model: ECMWF

Ostatni dzień tygodnia będzie nieco cieplejszy od soboty. Na krańcach zachodnich na termometrach zobaczymy ponad 20 stopni. Na niemal całym pozostałym obszarze kraju termometry wskażą 18-20 kresek. Chłodniej na krańcach wschodnich, a także w górach. Tu temperatura wahać się będzie od 14 do 16 stopni. W Tatrach może być jeszcze chłodniej. W nocy najcieplej, do 14 stopni będzie na północnym zachodzie, oraz na południu woj. dolnośląskiego. Pozostały obszar Polski to temperatura plasująca się w okolicach 12 stopni. Najchłodniej w górach i na wschodzie, 8-10 stopni Celsjusza.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 3 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 3 października 2021 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group