Czy to koniec ciepłych dni w tym roku ?Czy to koniec ciepłych dni w tym roku ?

Jesień na dobre wkroczyła już do naszego kraju. Choć ostatnie dni były pogodne, a termometry wskazywały temperaturę powyżej 20 stopni, to taki trend nie utrzyma się długo. Czy to już koniec ciepłych dni w tym roku ?

Dla wielu jesień to chłód, wiatr i szare kolory za oknami. Potrafi mieć ona jednak przyjemne oblicze, w którym od czasu do czasu pojawiają się ciepłe okresy w pogodzie. Jeden z nich właśnie się kończy. Teraz nadejdzie zmiana, a temperatura zacznie spadać. Deszcz pojawi się, jednak nie powinno go być wiele. Co ciekawe, na horyzoncie nie widać także typowych dla jesieni wichur. Dopiero koło połowy miesiąca wiatr może się przejściowo nasilić.

Nadciąga ochłodzenie

Przez kraj wędruje obecnie system frontów atmosferycznych. Zaraz za nim napływa chłodniejsza, polarnomorska masa powietrza. W ciągu kolejnych dni, termometry pokazywać będą coraz niższe wartości. W połowie przyszłego tygodnia, możliwa jest sytuacja, w której miejscami temperatura nie przekroczy nawet 10 stopni Celsjusza.

Prognozowana temperatura maksymalna w środę, 13 października 2021. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w środę, 13 października 2021. Model: GFS

Pod koniec obecnej wiązki prognostycznej widać jeszcze nieznaczne ocieplenie. Z uwagi na bardzo odległy termin, należy ją jednak postrzegać poglądowo. W tym przypadku wiele zależy od faktycznej sytuacji barycznej, jak i od lokalizacji ewentualnych frontów atmosferycznych. Do tego czasu wyliczenia mogą się diametralnie zmienić.

Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek, 21 października 2021. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek, 21 października 2021. Model: GFS

Możliwe opady śniegu

W najbliższym czasie pojawią się też opady deszczu, a w górach także śnieg. Nic nie wskazuje jednak na to, żeby miały być to opady intensywne. Miejscami spadnie znacznie poniżej średniej ilości deszczu dla października.

Prognozowana suma opadów deszczu do 22 października 2021 r. Model: GFS
Prognozowana suma opadów deszczu do 22 października 2021 r. Model: GFS

Jak wspominamy wyżej, prognozy, poza wskazywaniem na to, że to koniec ciepłych dni, sugerują też opady śniegu. Powstanie dzięki temu kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Białego puchu spodziewamy się głównie w Tatrach, ale spaść może także w najwyższych partiach Karkonoszy i Bieszczad.

Prognozowane opady śniegu w piątek, 15 października 2021. Model: GFS
Prognozowane opady śniegu w piątek, 15 października 2021. Model: GFS

Temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza już raczej nie wrócą, a przynajmniej na ten moment tak przewidują modele numeryczne. Także prognozy modeli sezonowych, jak chociażby CFS, wskazują na nadchodzące ochłodzenie. Może się jednak okazać, że październik będzie cieplejszy od referencyjnego okresu pomiarowego, co wpisywało by się w postępujący trend.

Grafika ilustracyjna: wxcharts.com/ opracowanie własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group