Chwilowe ocieplenie. W prognozach do 10 stopni CelsjuszaChwilowe ocieplenie. W prognozach do 10 stopni Celsjusza

Mimo iż mamy luty, pogoda jest pod względem termicznym dość łaskawa. Dodatkowo czeka nas chwilowe, ale jak na luty znaczące ocieplenie. Na termometrach możemy zobaczyć 10, lokalnie nawet 12 stopni Celsjusza. Zaraz potem powróci do nas lekka zima ze sporą ilością opadów. Co nas dokładnie czeka? Szczegóły w naszym artykule.

Póki co luty nas nie rozpieszcza. Okresy pochmurnej pogody przeplatane są opadami niemal każdego rodzaju – od deszczu, przez krupę śnieżną, po deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Nie brakuje także opadów marznących. Coraz więcej jednak wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu w zachodniej i południowej części kraju, temperatura skoczy do 10, a lokalnie nawet do 12 stopni Celsjusza. Czy to początek wiosny?

Ocieplenie po 8 lutego

Już we wtorek, 8 lutego na zachodzie da się odczuć napływ ciepłej masy powietrza. Będzie ona stosunkowo krótka, jednak temperatura powyżej 5 stopni Celsjusza pojawi się niemal w całym kraju. Chłodniej będzie jedynie w górach, gdzie termometry pokażą poniżej 5 stopni. Dzień później, w środę 9 lutego na Dolnym Śląsku termometry mogą wskazać nawet 10 stopni Celsjusza. Model ECMWF sugeruje z kolei temperaturę do 12 stopni w Małopolsce 10 lutego. W tych dniach nie brakować będzie chwil ze słońcem, ale i przelotnych opadów deszczu. Jak widać, będzie to chwilowe ocieplenie.

Prognozowana temperatura 8 lutego 2022 roku. Model: GFS
Prognozowana temperatura 8 lutego 2022 roku. Model: GFS
Prognozowana temperatura 8 lutego 2022 roku. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura 8 lutego 2022 roku. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura 9 lutego 2022 roku. Model: GFS
Prognozowana temperatura 9 lutego 2022 roku. Model: GFS
Prognozowana temperatura 9 lutego 2022 roku. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura 9 lutego 2022 roku. Model: ECMWF

 

Powrót lekkiej zimy

Ocieplenie nie będzie jednak trwałe. Już w piątek 11 lutego powinna powrócić lekka zima. Temperatura nie będzie przekraczać 3 – 5 stopni (choć ECMWF utrzymuje jeszcze miejscami nieco wyższe wartości, najpewniej ulegnie to skorygowaniu). Cały czas pojawiać się będą kolejne opady, szczególnie na południu Polski.

Modele długoterminowe sugerują też znaczne ocieplenie po 16 lutego. Wtedy też na termometrach na Dolnym Śląsku miało by być nawet 15 stopni Celsjusza. Jest to jednak termin bardzo odległy, więc nie należy póki co brać go za jakikolwiek pewnik. Jeśli będzie to konieczne, będziemy jeszcze w odpowiedni czasie o tym informować. Tak wyglądają wstępne wyliczenia na 16 lutego 2022 roku:

Wstępna prognoza temperatury na 16 lutego 2022 r.
Wstępna prognoza temperatury na 16 lutego 2022 r.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group