Ostrzeżenie IMGW przed oblodzeniem, marznącymi opadami i mrozemOstrzeżenie IMGW przed oblodzeniem, marznącymi opadami i mrozem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed marznącymi opadami, oraz pierwszego stopnia przed mrozem i oblodzeniem. Alerty obowiązują na południu i południowym wschodzie, oraz na północnym wschodzie kraju. Gdzie konkretnie należy się spodziewać groźnych zjawisk? Sprawdzamy.

IMGW wydał dziś ostrzeżenie pogodowe pierwszego i drugiego stopnia dla znacznej części południowego wschodu kraju, oraz pierwszego stopnia dla Polski północno wschodniej. Alerty obowiązują nadchodzącej nocy. Z kolei ostrzeżenia przed marznącymi opadami obowiązywały w ciągu dnia. W kolejnych dniach IMGW planuje wydać kolejne ostrzeżenia przed mrozem i marznącymi opadami, a także silnym wiatrem.

Ostrzeżenie IMGW przed marznącymi opadami i oblodzeniem

W związku z prognozowanymi opadami marznącymi, oraz mieszanymi, w ciągu dnia w piątek (16.12) obowiązywały alerty pierwszego i drugiego stopnia. Wydane zostały dla znacznej części południowo wschodniej części kraju. Na noc obowiązuje alert pierwszego stopnia dla powiatów sanockiego, przemyskiego i bieszczadzkiego, oraz dla Przemyśla. Wywołane przezeń oblodzenie da się we znaki w nocy z piątku na sobotę (16/17.12) mieszkańcom województwa podkarpackiego, za wyjątkiem powiatów sanockiego, przemyskiego i bieszczadzkiego, a także w powiatach nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, dąbrowskim, tarnowskim, bocheńskim i gorlickim w województwie małopolskim, oraz w powiatach janowskim, biłgorajskim, zamojskim, tomaszowskim i hrubieszowskim w województwie lubelskim.

Jak czytamy w treści ostrzeżenia, na terenach objętych zagrożeniem przed oblodzeniem, prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -5°C, temperatura minimalna przy gruncie około -7°C. W powiatach sanockim, bieszczadzkim i przemyskim prognozowane są słabe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Mróz na północy

IMGW nadchodzącej nocy przewiduje silny mróz na północnym wschodzie kraju. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w niemal całym województwie warmińsko-mazurskim, poza powiatami nidzickim, działdowskim i lidzbarskim. Dodatkowo ostrzeżenie wydano dla powiatów nowodworskiego, malborskiego, sztumskiego i kwidzyńskiego w województwie pomorskim, augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego w województwie podlaskim, oraz grudziądzkiego w województwie kujawsko-pomorskim.

Jak informuje IMGW, prognozuje się temperaturę minimalną w nocy piątek/sobota od -15°C do -12°C, sobota/niedziela od -17°C do -13°C, lokalnie około -19°C. Temperatura maksymalna w dzień od -8°C do -5°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 20 km/h.

ostrzeżenie pogodowe imgw 16 grudnia
Ostrzeżenie pogodowe IMGW. Źródło. IMGW

Alerty w najbliższych dniach

W związku z przewidywanym, dalszym napływem mroźnego powietrza, IMGW wydało prognozy zagrożeń. W sobotę i niedzielę (17-18.12) obowiązywać mogą ostrzeżenia przed mrozem w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, oraz w południowych częściach województw opolskiego i dolnośląskiego. Niedzielny alert zostanie jednak pomniejszony o zachodnie powiaty województwa warmińsko-mazurskiego.

Na poniedziałek (19.12) IMGW przewiduje marznące opady w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, dolnośląskim, opolskim i lubelskim. Silny wiatr możliwy będzie w górach, natomiast na Podlasiu szykuje się mróz. Wtorek nadal będzie wietrzny w Karpatach. Marznące opady z kolei mają pojawić się w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim i lubelskim.

prognoza zagrożeń imgw
Prognoza zagrożeń IMGW na najbliższe dni. Źródło: IMGW
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group