Alert pogodowy IMGW przed silnym mrozem alertyAlert pogodowy IMGW przed silnym mrozem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty pierwszego stopnia przed mrozami dla wschodniej i południowej części kraju. Miejscami temperatury mogą się zbliżyć nawet do -20 stopni, a na znacznym obszarze termometry mogą pokazać nawet poniżej -15 stopni. Ostrzeżenia obowiązują w ciągu nadchodzącej nocy. Dodatkowo wydany został alert pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem w Sudetach. W kolejnych dniach instytut przewiduje marznące opady, silny wiatr, zamiecie śnieżne, oraz silne roztopy.

IMGW wydał alerty przed silnym mrozem na nadchodzącą noc we wschodniej i południowej części kraju. Opublikowane zostały także komunikaty meteorologiczne. Ostrzeżenie obowiązuje w dziewięciu województwach, jednak jedynie pięć jest nim objęta całkowicie. W województwie dolnośląskim obowiązuje ono tylko w jednym powiecie. W Sudetach z kolei wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem i zawiejami śnieżnymi. Dodatkowo w powiecie raciborskim przewiduje się mgłę osadzającą szadź.

Alerty IMGW na wschodzie i południu

Ostrzeżenia przed mrozem obowiązują w całości województw lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Dodatkowo obejmują one powiaty suwalski, sejneński, augustowski, sokólski, moniecki, białostocki, wysokomazowiecki, zambrowski, bielski, hajnowski, siemiatycki w województwie podlaskim, ostrowskim, węgrowskim, sokołowski, siedlecki, łosicki, miński, otwocki, garwoliński, grójecki, kozienicki, białobrzeski, przysuski, radomski, zwoleński i lipski w województwie mazowieckim, oleski, strzelecki, kędzierzyńsko-kozielskim i nyskim w województwie opolskim, oraz w powiecie kłodzkim w województwie dolnośląskim. Jak czytamy w komunikacie, prognozuje się temperaturę minimalną od -15°C do -13°C, lokalnie około -17°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h. Alerty obowiązują w większości od godziny 20:00 w niedzielę (18.12) do 9:00 w poniedziałek (19.12). Część obowiązuje od 18:00 do 4:00, lub od 20:00 do 7:00.

Aktualna (stan na 18.12, 21:20) mapa alertów pogodowych dla Polski. Źródło: IMGW

Krótko po 21:00 IMGW wydało także alerty przed silnym wiatrem, oraz przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi w Sudetach. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązuje od 4:00 w poniedziałek (19.12) do godziny 6:00 we wtorek (20.12), jednak może ono wydłużone. Alertem objęte są powiaty zgorzelecki, lubański, lwówecki, karkonoski, kamiennogórski, wałbrzyski, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki. Lokalnie prognozuje się wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do około 75 km/h, z południa. Dodatkowo w powiatach lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim, dzierżoniowskim, ząbkowickim i kłodzkim, głównie na terenach górskich, mogą pojawić się zawieje i zamiecie śnieżne. Jak informuje IMGW, prognozowane są zamiecie śnieżne spowodowane wiatrem o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do około 75 km/h, z południa, miejscami prowadzące to tworzenia się zasp. Ostrzeżenie obowiązuje między 4:00 a 16:00 w poniedziałek (19.12).

Dodatkowo w powiecie raciborskim w województwie śląskim możliwe będą marznące mgły. Obserwuje się i prognozuje miejscami mgłę intensywnie osadzającą szadź, ograniczającą widzialność od 100 m do 200 m. Alert obowiązuje od godziny 18:25 w niedzielę do 2:00 w poniedziałek.

Prognoza zagrożeń IMGW

W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia IMGW przewiduje dalsze alerty. Prognoza zagrożeń obejmuje cały kraj. Prognozowane są marznące opady, silny wiatr i zawieje śnieżne, a także silne roztopy, mogące powodować wezbrania rzek. W poniedziałek alerty przed marznącym deszczem objąć mogą całą Polskę, poza południową częścią województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Tam jednak przewidywane są jednak zawieje i zamiecie śnieżne, zwłaszcza na terenach górskich. Ma tam również silnie wiać, podobnie w Sudetach. We wtorek marznące opady mogą się pojawić na wschodzie, silny wiatr w Bieszczadach, a silne roztopy w Karpatach.

Środa i czwartek to dalsze roztopy i marznące opady, związane z postępującą odwilżą. środowy zamarzający opad może się pojawić w województwach świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Roztopy z kolei mają się dać we znaki w Sudetach i Karpatach, oraz w całości województwa opolskiego. Czwartek przyniesie roztopy w Sudetach i całości województwa opolskiego, marznące opady w województwie podkarpackim, oraz silny wiatr na wybrzeżu środkowym i wschodnim.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Grafika ilustracyjna: Pixabay
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group