ostrzeżenia hydrologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed roztopami, oblodzeniem i silnym wiatrem, oraz hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed wezbraniami rzek. W najbliższych dniach IMGW przewiduje kolejne alerty.

Niżowa aura, połączona z opadami i roztopami powoduje, że konieczne są kolejne alerty meteorologiczne i hydrologiczne. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami, silnym wiatrem i oblodzeniem w znacznej części Polski, oraz pierwszego i drugiego stopnia przed wezbraniami rzek. Również w najbliższych czterech dniach przewidywane są alerty, choć w pierwszy dzień świąt odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

Oblodzenie, silny wiatr i roztopy

IMGW nadchodzącej nocy przewiduje oblodzenie w województwach warmińsko-mazurskim (wszystkie powiaty poza nowomiejskim i działdowskim) i podlaskim w powiatach suwalskim, sejneńskim, augustowskim, grajewskim, kolneńskim, monieckim i sokólskim. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -1°C, temperatura minimalna przy gruncie około -2°C. Ostrzeżenie obowiązuje od północy do 9:00 rano w sobotę (24.12). Z kolei w województwie dolnośląskim, w powiatach lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, złotoryjskim i jaworskim, przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 1:00 do godziny 13:00 w sobotę (24.12).

Ostrzeżenia meteorologiczne, obowiązujące aktualnie (20:30, 23.12). Źródło: IMGW

W całości województw małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego, w niemal całym województwie świętokrzyskim (poza powiatem koneckim), oraz w województwie mazowieckim w powiatach łosickim, siedleckim, garwolińskim, kozienickim, zwoleńskim, lipskim, szydłowieckim i radomskim, i w województwie śląskim w powiatach cieszyńskim, bielskim i żywieckim, nadal przewidywane są silne roztopy. Alert obowiązuje całą dobę – od 12:00 w piątek (23.12) do 12:00 w sobotę (24.12). Ostrzeżenie może zostać wydłużone do niedzieli do godzin rannych. Jak czytamy w komunikacie, prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Temperatura minimalna od 1°C do 2°C. Suma opadów deszczu ( powodujących szybsze topnienie śniegu) od 1 mm do 5 mm na dobę. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 25 km/h, w porywach do 55 km/h, z południowego zachodu.

Ostrzeżenia hydrologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia, głównie dla zlewni rzek w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, prognozowane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich. Punktowo mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. W przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska Ostrzeżenie Hydrologiczne może ulec zmianie. Alerty drugiego stopnia obejmują zlewnie dolnej Odry i Wisły, oraz lewobrzeżnej Wisły do ujścia rzeki Kamiennej. Wydane zostały także dla zlewni Ślęży, dolnego Bobru, Stobrawy, Pilicy (do zbiornika Sulejów), Biebrzy, Górnej Narwi, Nurzca, Niemna, oraz rzek Kotliny Kłodzkiej i wschodniej części Wielkich Jezior Mazurskich.

Ostrzeżenia hydrologiczne, obowiązujące aktualnie (20:30 23.12). Źródło: IMGW

Do końca tygodnia IMGW planuje utrzymać alerty drugiego stopnia na północnym wschodzie kraju. Dodatkowo ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wezbraniami mają być wydane na Dolną Odrę aż po Wrocław. Reszta alertów w sobotę powinna pozostać bez zmian.

Prognoza zagrożeń meteo

W najbliższych czterech dniach IMGW planuje wydać kolejne alerty meteorologiczne. W Wigilię (24.12) ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mają obowiązywać w województwie dolnośląskim w powiatach lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, jaworskim i złotoryjskim. ostrzeżenia przed oblodzeniem mają obowiązywać w województwach śląskim (powiaty cieszyński, żywiecki) i małopolskim (powiaty tatrzański, nowotarski, suski i nowosądecki). Roztopy z kolei prognozowane są w całości województw małopolskiego i podkarpackiego, w niemal całym województwie świętokrzyskim (poza powiatem koneckim), oraz w powiatach cieszyńskim, bielskim i żywieckim w województwie śląskim.

Na pierwszy dzień Świąt (25.12) IMGW nie planuje alertów. Poniedziałek, czyli drugi dzień Świąt (26.12), oraz wtorek (27.12) to planowane alerty wiatrowe. W poniedziałek objąć mają województwa śląskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. We wtorek z kolei silny wiatr przewiduje się w województwach pomorskim (powiaty pucki, wejherowski, lęborski i słupski) i zachodniopomorskim (powiaty sławieński, koszaliński, kołobrzeski, gryfickim, kamieńskim i w Świnoujściu.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy, oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com/IMGW
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group