ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami i silnym wiatrem. Dodatkowo w wielu regionach kraju występują gęste mgły. W kolejnych dniach w Polsce nadal będzie wietrznie, możliwe będą więc dalsze alerty. Wydane zostały także ostrzeżenia hydrologiczne.

Mimo wcześniejszych szacunków, IMGW wydało alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem i marznącymi opadami. Obowiązują także alerty hydrologiczne, w tym drugiego i trzeciego stopnia przed wezbraniami rzek. Dodatkowo w wielu regionach Polski notujemy lokalnie gęste mgły. W kolejnych dniach spodziewamy się dalszych ostrzeżeń, na teraz przed silnym wiatrem.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

IMGW wydał alerty przed silnym wiatrem dla terenów górskich, oraz części wybrzeża. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla powiatów zgorzeleckiego, lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego w województwie dolnośląskim, oraz powiatów nyskiego, prudnickiego, głubczyckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego w województwie opolskim. Alerty obowiązują do 8:00 w poniedziałek. W województwie dolnośląskim ostrzeżenie ważne jest od godziny 21:00, a w opolskim od 23:00. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 30 km/h, w porywach do około 70 km/h, południowego i południowo-zachodniego.

Silny wiatr przewidywany jest także na południowym wschodzie kraju i w powiecie puckim województwa pomorskiego. Ostrzeżenie wydano dla powiatu gorlickiego w województwie małopolskim, oraz powiatów jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego. Tam ostrzeżenia obowiązują od godziny 2:00 do 9:00 w poniedziałek. Podobnie jak w Sudetach, przewidywany jest południowy i południowo-zachodni wiatr wiejący w porywach do 70 km/h. W powiecie puckim alert obowiązuje od 5:00 do 9:00.

Marznące opady i mgły

W drugiej połowie nocy spodziewane są na północnym wschodzie opady marznące. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla powiatów węgorzewskiego, giżyckiego, gołdapskiego, oleckiego i ełckiego w województwie warmińsko-mazurskim, oraz powiatów suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego, grajewskiego, białostockiego, sokólskiego, monieckiego, bielskiego i hajnowskiego w województwie podlaskim. Alerty obowiązują między 3:00 a 9:00 w poniedziałek.

Aktualne ostrzeżenia i komunikaty IMGW

Opady związane będą ze zbliżającym się układem niskiego ciśnienia. Przed nim znajduje się jednak obszar niskiego gradientu ciśnienia, przez co od Wigilii w wielu miejscach występują niskie chmury i mgły lub zamglenia. Na północnym wschodzie mogą mieć charakter marznący. Mimo niskiej widzialności, IMGW nie zdecydowało się na wydanie alertów przed mgłą.

Prognoza zagrożeń

W najbliższych dniach nadal czeka nas wietrzna aura. IMGW wydało już prognozę zagrożeń na poniedziałek (26.12) i wtorek (27.12). Przewiduje ona ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego wybrzeża w poniedziałek, oraz niemal całości we wtorek. Najpewniej jednak pojawią się dalsze alerty, głównie przed silnym wiatrem. Dodatkowo spodziewane są alerty hydrologiczne drugiego stopnia w zlewniach rzek Stobrawa, Bierawka, Tanew, Bukowa, Krzna, Supraśl i Biebrza, oraz na Odrze, Wiśle, Bystrzycy, Narwi i Nidzie. IMGW planuje także utrzymać trzeci stopień zagrożenia dla zlewni górnej Pilicy.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy, oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Grafika ilustracyjna: pixabay/IMGW
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group