Alerty IMGW przed opadami marznącymi i gołoledziąAlerty IMGW przed opadami marznącymi i gołoledzią

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed marznącymi opadami i gołoledzią. Ostrzeżenia obowiązują w ciągu nadchodzącej nocy. Dodatkowo wydany został alert pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem oraz zawiejami i zamieciami w Sudetach. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązuje też w Bieszczadach. W kolejnych dniach instytut przewiduje marznące opady, silny wiatr, oraz silne roztopy.

IMGW wydał alerty przed opadami marznącymi na nadchodzącą noc i część jutrzejszego dnia. Większość obowiązuje w całej Polsce. Opublikowane zostały także komunikaty meteorologiczne. W Sudetach z kolei wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem i zawiejami śnieżnymi. Dodatkowo w Bieszczadach, oraz na południu województwa dolnośląskiego i opolskiego obowiązują alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

Alerty IMGW przed opadami marznącymi i gołoledzią

W związku z prognozowanymi opadami marznącymi i gołoledzią, IMGW wydało alerty i komunikaty pogodowe. Część z nich to ostrzeżenia drugiego stopnia – w województwach pomorskim, podlaskim oraz w części województwa warmińsko-mazurskiego; w powiatach kętrzyńskim, węgorzewskim, gołdapskim, oleckim, ełckim, piskim, mrągowskim i giżyckim. Alerty te obowiązują na Pomorzu do godziny 4:00 rano, a na północnym-wschodzie do godziny 14:00. Pozostały obszar kraju to ostrzeżenie pierwszego stopnia, które obowiązuje do wczesnych godzin rannych, a miejscami do przedpołudnia. Najwcześniej alerty zanikną na zachodzie, gdzie już wzrosła temperatura, ale nadal występuje gołoledź.

Jak czytamy w treści ostrzeżenia, na terenach objętych alertem przed opadami marznącymi prognozowane są opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na drogach i chodnikach ślisko!

Alerty IMGW przed opadami marznącymi i gołoledzią
Alerty IMGW przed opadami marznącymi i gołoledzią. Źródło: IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW

W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia IMGW przewiduje dalsze alerty. Prognoza zagrożeń obejmuje południe, południowy- wschód i wschód kraju. Prognozowane są marznące opady, silny wiatr, a także silne roztopy, mogące powodować wezbrania rzek. We wtorek marznące opady mogą się pojawić na wschodzie. Nie wykluczone, że pojawią się alerty drugiego stopnia.

Środa i czwartek to dalsze roztopy i marznące opady, związane z postępującą odwilżą. Środowy, zamarzający opad może się pojawić w województwach dolnośląskim, śląskim, małopolskim czy podkarpackim. Roztopy z kolei mają się dać we znaki w Sudetach i Karpatach, oraz w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Czwartek przyniesie roztopy w Sudetach i Karpatach oraz w całości województwa podlaskiego, i w części województwa warmińsko-mazurskiego. Marznące opady wystąpią w województwie podkarpackim, małopolskim oraz śląskim.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Grafika ilustracyjna: pixabay / IMGW / opracowanie własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group