Ochłodzenie i pierwszy śnieg w górachOchłodzenie i pierwszy śnieg w górach

Aura z dnia na dzień będzie się stawała coraz bardziej jesienna. W ciągu tego tygodnia czeka nas ochłodzenie, a w górach może pojawić się śnieg. Co prawda, media informowały już o opadach białego puchu, jednak miało to miejsce po słowackiej stronie Tatr. Jak wynika z bieżących wyliczeń modeli pogodowych, może się to wkrótce zmienić. Co dokładnie nas czeka?

Rozpoczęła się jesień meteorologiczna, a przed nami jeszcze początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej. Nie znaczy to jednak, że jej oznak nie widać już za oknami. Liście zaczynają przybierać swoje piękne, żółto-czerwone barwy, występuje coraz więcej mgieł czy lokalnych przymrozków. Nie inaczej będzie w drugiej połowie tego tygodnia i na początku przyszłego. Czeka nas bowiem kolejne, tym razem znaczące, ochłodzenie.

Nadchodzi ochłodzenie

W najbliższych dniach temperatura w naszym kraju zacznie spadać. Już w weekend temperatura z trudem przekroczy 15 stopni. Najcieplej będzie w Polsce północno-wschodniej. Miejscami będzie jednak jeszcze chłodniej, nawet poniżej 10 stopni Celsjusza. Czekają nas też chłodne, a miejscami bardzo chłodne noce. Tym razem najzimniej będzie w południowej części kraju. To tam także spodziewamy się w najbliższym czasie opadów deszczu, a w górach śniegu.

temperatura poniedziałek 19 września 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w poniedziałek 19 września 2022. Model: ECMWF
temperatura noc z 19 na 20 września
Prognozowana temperatura w nocy z 19 na 20 września 2022. Model: ECMWF

Pierwszy śnieg w górach

Już za kilka dni spodziewane są opady śniegu na południu Polski. Część modeli pogodowych jest dość zgodna – pokrywy śnieżnej należy się spodziewać w Tatrach, choć nie wykluczone, że sam opad białego puchu pojawi się też w innych miejscach.

śnieg poniedziałek 19 września
Prognozowana pokrywa śnieżna, model GFS

To dopiero wstęp do typowo jesiennej aury. Czekają nas wietrzne i mokre dni, a także coraz niższe temperatury. Jakiś czas temu publikowaliśmy prognozę sezonową przygotowaną przez specjalistów z AccuWeather. Szczegóły znajdziecie tutaj:

Wilgotna jesień 2022. Prognoza sezonowa AccuWeather

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group