Wilgotna jesień 2022. Prognoza sezonowa AccuWeatherWilgotna jesień 2022. Prognoza sezonowa AccuWeather

Jak co roku, eksperci z amerykańskiej firmy AccuWeather przygotowali sezonową prognozę pogody na jesień. Dodatkowo IMGW opublikowało eksperymentalne wyliczenia sezonowe na końcówkę roku. Jaka według prognoz czeka nas jesień w Polsce? Spokojna i zbliżona do średniej wieloletniej, czy mokra, szara i chłodna? Sprawdzamy najnowsze prognozy na kolejny okres pogodowy w roku.

Rekordowe upały, przedłużająca się susza oraz niszczycielskie pożary i groźne burze nękały tego lata Europę. Wraz z nadchodzącą zmianą pory roku, prognostycy AccuWeather przynoszą odpowiedź na to, kiedy nadejdzie pogodowa pomoc.

Zespół AccuWeather zajmujący się prognozą długoterminową, składający się z meteorologów, którzy łącznie mają ponad pięć dekad doświadczenia w prognozowaniu pogody w całej Europie, twierdzi, że przejście z lata na jesień może nie być zauważalne dla wielu Europejczyków. Wszystko to przez utrzymujące się ciepłe i suche warunki, przynajmniej przez część sezonu jesiennego. Deszcz nadejdzie późną jesienią w kilku krajach, ale czy pomoże to wysuszonym regionom, które desperacko potrzebują wody?

Jaka jesień 2022 w Polsce?

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wrzesień będzie miesiącem ciepłym (z temperaturami powyżej normy) oraz opadami w normie. Kolejne miesiące – październik, listopad i grudzień, powinny być w normie termicznej z szansą na nieco więcej opadów deszczu. Istnieje prawdopodobieństwo, że choć częściowo susza w Polsce zostanie zniwelowana. Najlepszą opcją byłyby grudniowe opady śniegu, który nie topniał by zbyt szybko. Śnieg stanowi dobry rezerwuar wody na wiosnę, kiedy to opadów zazwyczaj nie ma zbyt wiele, a w ostatnich latach miejscami wcale.

Lato będzie odchodzić powoli

Stwierdzenie, że Europa przeszła “jedynie” upalne lato, byłoby poważnym niedopowiedzeniem. Tegoroczne upały były nieubłagane i bezprecedensowe. W samej Hiszpanii zginęło z tego powodu ponad 1000 osób. Europa Zachodnia przetrwała jedną z najintensywniejszych czerwcowych fal upałów w historii, a upały nasiliły się jeszcze bardziej, gdy zaczął się lipiec. W samym sercu lata temperatury przyćmiły najwyższe rekordy, jakie kiedykolwiek odnotowano od Portugalii po Francję i Wielką Brytanię, a także w wielu miejscach pomiędzy nimi. Padło wiele lokalnych rekordów ciepła.

Tyler Roys, starszy meteorolog w AccuWeather, który rutynowo prognozuje pogodę w Europie, spodziewa się, że cieplejsze niż zwykle warunki będą nadal trendem w Europie Zachodniej i Środkowej przez większą część jesiennych miesięcy.

Ogólnie rzecz biorąc, sezon będzie ciepły i będzie to powolne przejście do normalnych temperatur – powiedział Roys

Oczekuje się, że dominujący obszar wysokiego ciśnienia, który tego lata doprowadził do ekstremalnych fal upałów, pozostanie na swoim miejscu przynajmniej przez pierwszą część jesieni. Przełoży się to na temperatury średnio o 1-2 stopnie Celsjusza powyżej normalnego poziomu w dużej części Europy Zachodniej i Środkowej. Londyn, który odnotował 19 lipca rekordową temperaturę 40 stopni Celsjusza, zazwyczaj doświadcza wysokich temperatur (16-21 stopni Celsjusza) we wrześniu. Wraz z postępem jesieni temperatury spadną średnio do około 10 stopni, jakie można zaobserwować w listopadzie w stolicy Anglii.

Dalej na południe Europy, Paryż zwykle doświadcza we wrześniu w temperatury poniżej 21-23 stopni, zanim w październiku i listopadzie słupki rtęci drastycznie zanurkują w dół. Madryt zwykle rozpoczyna spadek temperatury w okolicach 27 stopni, zanim w drugiej części sezonu te spadną do poziomu 10-15 stopni.

Roys zauważył, że prawdopodobnie dużo czasu upłynie, zanim te obszary i wiele innych miejsc doświadczą temperatur bliższych ich normalnym wartościom, takim jakie bywały w ostatnich latach. Eksperci twierdzą, że upały latem i utrzymujące się ciepło do jesieni, będą miały wpływ na jesienne opadanie liści w całym regionie.

Roys zwrócił także uwagę na to, że drzewa prawdopodobnie stracą liście wcześniej niż zwykle, a kolory jesieni będą ogólnie mniej żywe niż zwykle w wyniku dominującej przez całe lato wysokiej temperatury, która będzie nadal występować w pierwszej części jesieni.

Progności twierdzą, że susza może również odgrywać znaczącą rolę w tym jak będą wyglądają jesienne kolory. Dane opublikowane w lipcu przez Europejskie Obserwatorium ds. Susz wskazywały, że ponad 60% kontynentu borykało się z niedoborami opadów. Susza wpłynęła na wszystko, od produkcji energii po rolnictwo, transport rzeczny, transport towarów i zużycie wody. Katastrofalnie niski poziom wody wpłynął na niektóre z najważniejszych rzek w Europie, w tym między innymi na Pad, Tamizę i Ren..

Meteorolog AccuWeather, Rob Richards, zauważył, że utrzymujące się skutki suchego lata będą odgrywać kluczową rolę w przenoszeniu ciepła na miesiące jesienne. Kiedy ziemia jest spieczona, cała energia słoneczna może zostać skierowana bezpośrednio do ogrzewania powierzchni, w przeciwieństwie do parowania wilgoci w glebie. Może to skutkować wyższymi temperaturami niż te, które zostałyby odnotowane w bardziej umiarkowanych warunkach, zwłaszcza we wczesnej fazie jesieni, kiedy jest więcej światła dziennego, a słońce pozostaje wyżej i dłużej na niebie.

Susza i wysokie zagrożenie pożarami

Meteorolodzy AccuWeather twierdzą, że prognozy jesienne nie są obiecujące dla jakichkolwiek rozległych i długotrwałych opadów, mogących zlikwidować suszę w regionach najbardziej tego potrzebujących.

Ten sam system wysokiego ciśnienia, który będzie utrzymywał ciepło przez pierwszą połowę sezonu, będzie również powstrzymywał rozwój i wędrówkę ośrodków niżowych w sercu Europy. Spowoduje to, że w strefie od Półwyspu Iberyjskiego po Francję, Włochy, a nawet tak daleko na północ, jak południowe części Wielkiej Brytanii, będzie utrzymywała się bardziej sucha niż zwykle pogoda.

To może być najgorsza susza w południowej Anglii, Francji i Niemczech od dziesięcioleci – powiedział Roys.

W piątek, 12 sierpnia, rząd brytyjski ogłosił oficjalną suszę w niektórych częściach Anglii po tygodniach upałów i braku opadów. Roys zauważył, że te obszary Anglii przetrwały najbardziej suchy lipiec w historii, a zapisy sięgają 1935 roku.

Długotrwała susza będzie nadal utrudniać zaopatrzenie w wodę, ale utrudni także transport towarów w Europie. Rolnictwo również odnosić będzie kolejne straty. Szalejące od miesięcy pożary stanowią problem z powodu suchej roślinności, a meteorolodzy spodziewają się, że ciągła susza we wrześniu i październiku przedłuży to zagrożenie.

https://twitter.com/raynayler/status/1561534174049222656

Sezon pożarów, który zwykle kończy się we wrześniu i na początku października na południu, prawdopodobnie będzie trwał w nadchodzącym sezonie dłużej – wyjaśnił starszy meteorolog AccuWeather, Alan Reppert.

Obszary wolne od podwyższonego zagrożenia pożarowego będą nieliczne na całym kontynencie, szczególnie na początku sezonu jesiennego, ale jak zauważyła meteorolog AccuWeather, Alyssa Smithmyer, jest jeden region, gdzie ryzyko pożarów może być mniejsze.

Kraje bałtyckie otrzymały w ciągu ostatnich kilku miesięcy więcej opadów niż większość Europy. Jeśli chodzi o pożary, w porównaniu z resztą kontynentu, może to być spokojniejsze miejsce – powiedziała Smithmyer

Późne wichury na północy

Prognostycy twierdzą, że potrzeba więcej czasu niż zazwyczaj, aby na północy Europy pojawiły się głębokie, jesienne niże. Wszystko to ze względu na utrzymujący się obszar wysokiego ciśnienia.  Przewiduje się, że w drugiej części sezonu w północnej części kontynentu pojawią się częstsze fale opadów.

Podczas gdy obszary Londynu i Oksfordu w Anglii mogą pozostać po bardziej suchej stronie, co jest kontynuacją wzorca letniego, według Roysa w pozostałej części Wielkiej Brytanii, a także w niektórych częściach Irlandii i Norwegii, prawdopodobnie pojawi się więcej wichur. Obszary te będą nękane przez częstsze deszcze, a temperatury mogą szybko spaść.

Ponieważ ogólne przejście do bardziej wietrznej pogody będzie opóźnione, Roys powiedział, że wszelkie skutki wichur prawdopodobnie utrzymają się do listopada.

W 2021 roku burza wiatrowa Arwen był godną uwagi późną jesienną wichurą, która stała się jedną z najgorszych w historii Wielkiej Brytanii. Arwen przyniosła rozległe, niszczycielskie wiatry i pozbawiła prądu ponad 250 000 ludzi. Jesienią meteorolodzy AccuWeather przewidują do trzech silnych niżów w Europie Zachodniej, co stanowi mniej więcej średnią.

Jesienią, meteorolodzy AccuWeather przewidują do trzech silnych niżów w Europie Zachodniej, co stanowi mniej więcej średnią.

Europa Południowo-Wschodnia doświadczy zmiennej pogody

Oczekuje się, że niektóre z najbardziej zróżnicowanych warunków pogodowych sezonu jesiennego wystąpią w południowo-wschodnich częściach kontynentu, w tym w Grecji i na Bałkanach. Roys spodziewa się, że na początku jesieni pojawią się fale ciepła, zanim nastąpi późniejsza zmiana pogody.

Obszary te mogą odnotować wzrost opadów w drugiej połowie sezonu – powiedział Roys.

Prognozy przygotowane przez AccuWeather sugerują, że głównym elementem pogodowej układanki w tej części Europy będzie to, jak niezwykle ciepłe wody Morza Śródziemnego wpłyną na układy niskiego ciśnienia, które przecinają tę strefę.

Wody Morza Śródziemnego mają temperaturę 5-6 stopni Celsjusza powyżej normy w zachodniej i środkowej części akwenu – powiedział Reppert.

Pełne implikacje tego, co cieplejsze niż normalnie wody Morza Śródziemnego będą oznaczać dla wzorca pogody w tej części Europy, nie zostały jeszcze ustalone. Jednak progności rozważają jedną możliwość.

Według Roysa, dopóki ciepło będzie utrzymywało się we wczesnej fazie jesieni, zgodnie z prognozami, a temperatura wody pozostanie wysoka, szanse na powstanie Mediganu mogą wzrosnąć w dalszej części sezonu. Termin „Medigan”, (ang. Medicane) to połączenie słów „śródziemnomorski” i „huragan” i odnosi się do nietropikalnej burzy, która powstaje nad ciepłymi wodami Morza Śródziemnego.

Ten scenariusz, jeśli się faktycznie wydarzy, może być jedyną nadzieją Europy na uwolnienie od uporczywej i groźnej suszy.

Wilgotna jesień 2022. Prognoza sezonowa AccuWeather
Wilgotna jesień 2022. Prognoza sezonowa AccuWeather
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group