Niż i silne opady śniegu w Polsce. Możliwe duże utrudnienia - wstępna prognozaNiż i silne opady śniegu w Polsce. Możliwe duże utrudnienia - wstępna prognoza

Wraz z kolejnymi aktualizacjami modeli pogodowych na najbliższe dni, przyglądamy się prognozowanej sytuacji na nadchodzące niedzielę i poniedziałek. Modele pogodowe sugerują, że niż, który przewędruje od południowego zachodu Europy aż po północny wschód, przyniesie silne opady śniegu, oraz śniegu z deszczem i miejscami samego deszczu. Co mówią wstępne wyliczenia? Sprawdzamy.

Rozpoczęła się meteorologiczna zima. Pogoda także daje o tym znać. Temperatury są dość niskie, choć w wielu miejscach nie mamy całodobowego mrozu.

W najbliższych dniach możliwe będą intensywne opady śniegu. Po śnieżnym niżu, który przyniesie silne opady i wiatr w połowie tego tygodnia który przyniesie silne opady i wiatr w połowie tego tygodnia, w prognozach widać kolejną porcję białego puchu. Wstępne wyliczenia są jednak dość alarmujące. Na południu i południowym- wschodzie w ciągu kilkunastu godzin mogło by spaść ponad 30 cm świeżego śniegu. Lokalnie wartości te zbliżyć się mogą nawet do 40 cm pokrywy śnieżnej. Taki opad, szczególnie ciągły, skutecznie utrudnia oczyszczanie dróg i chodników. Warunki drogowe mogą być wyjątkowo trudne. Nie wykluczone, że pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

Niż i możliwe silne opady śniegu

Zarówno model GFS jak i ECMWF sugerują, że pojawi się niż z silnymi opadami śniegu. Choć pierwszy z modeli zakłada, że padać będzie dłużej, to model ECMWF sugeruje większy przyrost pokrywy śnieżnej. Jak już wspominamy, sytuacja jest rozwojowa i podlegać będzie korektom w kolejnych dniach. Na dzień dzisiejszy (6 grudnia 2022 r.) wygląda na to, że czekają nas długotrwałe opady świeżego śniegu. Po raz kolejny apelujemy, jeśli jeszcze nie zmieniliście opon, to jest ten czas.

Tak prezentują się wyliczenia modeli pogodowych, które nie są jeszcze zgodne:

silne opady śniegu niż ecmwf
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę i poniedziałek, 11 i 12 grudnia 2022 r. Model: ECMWF
silne opady śniegu niż gfs
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę i poniedziałek, 11 i 12 grudnia 2022 r. Model: GFS

Tak z kolei wygląda prognozowana na ten moment (6 grudnia 2022 r.) pokrywa śnieżna w Polsce w poniedziałek wieczorem:

pokrywa śnieżna 12 grudnia 2022
Prognozowana pokrywa śnieżna w poniedziałek, 12 grudnia 2022 r. Model: ECMWF
pokrywa śnieżna 12 grudnia 2022
Prognozowana pokrywa śnieżna w poniedziałek, 12 grudnia 2022 r. Model: GFS

Jaka jest szansa że modele utrzymają wyliczenia?

Biorąc pod uwagę obecny stan atmosfery, spory. Może się oczywiście okazać w najbliższych godzinach, że intensywność czy dokładna lokalizacja opadu i jego rodzaj ulegną korektom, co jest jak najbardziej normalne i naturalne. Jednak już teraz informujemy, że 11 i 12 grudnia (niedziela i poniedziałek) mogą przynieść w dużej części kraju trudne warunki atmosferyczne i drogowe.

O spodziewanej sytuacji w najbliższym czasie wspomina także profil meteoprognoza.pl

O kolejnych aktualizacjach w tym temacie będziemy oczywiście informować na łamach IncusMeteo. Sytuacja jest dynamiczna i rozwojowa. Jeśli będzie taka konieczność, wydane zostaną odpowiednie ostrzeżenia pogodowe. Zachęcamy do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. 

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group