Bałtycki efekt jeziora. Prognozowane silne opady śnieguBałtycki efekt jeziora. Prognozowane silne opady śniegu

W rozpoczynającym się tygodniu czeka nas spora dynamika. Pojawi się bałtycki efekt jeziora, a wraz z nim silne opady śniegu. Miejscami na Wybrzeżu będzie mogło spaść nawet powyżej 10 cm świeżego, ciężkiego śniegu. Kiedy spodziewamy się opadów? W jakich miejscach będzie ich najwięcej? Analizujemy i wyjaśniamy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych. 

Jak już mogli się przekonać w tym roku mieszkańcy Wybrzeża, Bałtyk jest doskonałym paliwem dla chmur konwekcyjnych, niosących silne opady śniegu. Nie inaczej będzie tym razem. Ponownie da o sobie znać bałtycki efekt jeziora, który spowoduje lokalnie znaczny przyrost pokrywy śnieżnej. Spodziewane są także trudne, a miejscami bardzo trudne warunki na drogach. Możliwe będą również opóźnienia lub odwołania lotów z lotnisk północnej Polski, a także utrudnienia na kolei.

Bałtycki efekt jeziora

Środa i czwartek upłyną w północnej części Polski pod znakiem tak zwanego efektu morza (a ściślej mówiąc efektu jeziora). W Polsce najczęściej mówimy o nim wtedy, kiedy powstające nad cieplejszymi wodami Bałtyku komórki opadowe przynoszą intensywne opady, głównie na północy kraju. Mroźne powietrze powoduje znaczną różnicę temperatury nad niepokrytym lodem, cieplejszym od powietrza morzem. To z kolei prowadzi do powstania chmur kłębiastych, z których pada, głównie na wybrzeżu, intensywny śnieg, a przy wyższych temperaturach deszcz. Zdarza się jednak, że docierają one dalej, w głąb kraju. Niejednokrotnie pojawiają się także słabe, lokalne burze. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym będzie tu bliskość układu niskiego ciśnienia

Tak wygląda to w prognozie głównych modeli pogodowych: ECMWF oraz GFS:

bałtycki efekt jeziora ecmwf
Prognozowane opady w środę i czwartek (7-8.12.2022). Model: ECMWF
bałtycki efekt jeziora ecmwf
Prognozowane opady w środę i czwartek (7-8.12.2022). Model: GFS

Tak z kolei wygląda prognozowana pokrywa śnieżna na koniec dnia w czwartek, 8 grudnia 2022 roku:

pokrywa śnieżna 8 grudnia 2022
Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce 8 grudnia 2022 r. Model: GFS
pokrywa śnieżna 8 grudnia 2022
Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce 8 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Co dalej?

Im dalej patrzymy w prognozy, tym bardziej wydają się one typowo zimowe. Do 21 grudnia (czyli do końca wiązki prognostycznej) śnieg miałby leżeć niemal w całym kraju. Największa jego ilość miała by się znajdować na północy, częściowo w centrum i na północnym- wschodzie. Redakcja IncusMeteo będzie dalej przyglądać się wyliczeniom, a w razie potrzeby, opublikujemy stosowny artykuł lub ostrzeżenie.

Pojawiają się też pierwsze próby przewidywania pogody na święta. Przestrzegamy przed braniem ich za pewnik, jak zapewniają autorzy wspomnianych opracowań. Sytuacja będzie dynamiczna i póki co nie zanosi się na większy spokój w pogodzie. Przez Polskę przemieszczać się będą liczne układy niskiego ciśnienia (niże), przynosząc opady. Im dalej jednak w przód, tym prognoza mniej pewna. Prognoza pogody na Święta Bożego Narodzenia będzie miała większy sens na około tydzień przed tym wydarzeniem. Obecnie regularnie spoglądamy na prognozę anomalii temperatury i opadów na ten okres. Wynika z niej, że pierwszy raz od lat może być zarówno zimno / mroźno jak i śnieżnie.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2025 INCUS Media Group