W środę i czwartek w północnej Polsce występować będzie “efekt jeziora”. Spowoduje on pojawienie się intensywnych opadów śniegu i przyrost pokrywy śnieżnej. Lokalnie może spaść nawet do 10 cm świeżego białego puchu. Spodziewane jest też znaczne pogorszenie się warunków drogowych. IMGW planuje wydać ostrzeżenia pogodowe przed intensywnymi opadami. Kiedy spodziewać się opadów? Gdzie dokładnie będzie ich najwięcej? Analizujemy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych.
Jak już mogli się przekonać w tym roku mieszkańcy Wybrzeża, Bałtyk jest doskonałym paliwem dla chmur konwekcyjnych, niosących silne opady śniegu. Nie inaczej będzie tym razem. Ponownie da o sobie znać tak zwany bałtycki “efekt jeziora“, który spowoduje lokalnie znaczny przyrost pokrywy śnieżnej. Spodziewane są także trudne, a miejscami bardzo trudne warunki na drogach. Możliwe będą również opóźnienia lub odwołania lotów z lotnisk północnej Polski, a także utrudnienia na kolei czy nawet punktowe przerwy w dostawach energii elektrycznej.
Efekt jeziora. Intensywne opady na północy
Dziś (środa, 7 grudnia) oraz w czwartek (8 grudnia) w północnej Polsce wystąpią intensywne opady śniegu związane z bałtyckim “efektem jeziora”. Najwięcej śniegu spadnie w godzinach popołudniowych w środę, w nocy ze środy na czwartek i w sam czwartek. Opady związane będą ze znajdującym się na północy kontynentu niżem “ZORA“, sprowadzającym do Polski chłodną masą powietrza. Tak prezentują się najnowsze wyliczenia popularnych modeli pogodowych na najbliższe godziny:
Tak z kolei prezentuje się wyliczana przez modele pokrywa śnieżna:
IMGW planuje wydać dziś stosowne ostrzeżenia pogodowe:
Wędrujący niż przyniesie także dynamiczną wymianę mas powietrza. Oznacza to między innymi wzrost prędkości wiatru, głównie w górach i na wybrzeżu. Już teraz mieszkańcy Pomorza mogą odczuć silniejszy niż w ostatnich tygodniach wiatr. Według obecnych prognoz porywy sięgną do około 60 km/h na Mierzei Wiślanej. W pozostałej części wybrzeża wiatr nie powinien przekroczyć 50 km/h.
Kolejne dni z silnymi opadami śniegu w Polsce
Im dalej patrzymy w prognozy, tym bardziej wydają się one typowo zimowe. Z uwagą przyglądamy się końcówce bieżącego tygodnia i początkowi przyszłego (11-13 grudnia 2022 r.). Spodziewane są opady o dużym natężeniu, które będą mogły przybierać postać śnieżyc. Nie wykluczone, że pojawią się także zawieje i zamiecie śnieżne oraz kolejne, poważne utrudnienia w ruchu lądowym i powietrznym. Więcej o spodziewanej sytuacji piszemy tutaj:
Niż i silne opady śniegu w Polsce. Możliwe duże utrudnienia – wstępna prognoza
Redakcja IncusMeteo będzie w dalszym ciągu przyglądać się wyliczeniom modeli pogodowych, a w razie potrzeby, opublikujemy stosowny artykuł lub ostrzeżenie.
Pojawiają się też pierwsze próby przewidywania pogody na święta. Przestrzegamy przed braniem ich za pewnik, jak zapewniają autorzy wspomnianych opracowań. Sytuacja będzie dynamiczna i póki co nie zanosi się na większy spokój w pogodzie. Przez Polskę przemieszczać się będą liczne układy niskiego ciśnienia (niże), przynosząc opady. Im dalej jednak w przód, tym prognoza mniej pewna. Prognoza pogody na Święta Bożego Narodzenia będzie miała większy sens na około tydzień przed tym wydarzeniem. Obecnie regularnie spoglądamy na prognozę anomalii temperatury i opadów na ten okres. Wynika z niej, że pierwszy raz od lat może być zarówno zimno / mroźno jak i śnieżnie.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!