Niż i opady pojawią się w piątek w PolsceNiż i opady pojawią się w piątek w Polsce

Przed nami zmiany w pogodzie. W piątek w godzinach popołudniowych do kraju dotrze niż i opady deszczu. Do wieczora padać będzie mogło już w zachodniej i centralnej Polsce. Będzie też wyraźnie chłodniej niż miało to miejsce w ostatnich dniach. Gdzie deszczu będzie najwięcej ? Jaką temperaturę pokażą termometry? 

Nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że wraz z początkiem listopada aura w naszym kraju ulega zmianie. Po bardzo ciepłym październiku, który przyniósł kilkanaście nad wyraz ciepłych dni nadeszło ochłodzenie. Nadal temperatura jest dość wysoka jak na porę roku, jednak wiele wskazuje na to, że to będzie się zmieniać.

Niż i opady w piątek

W najbliższy piątek do Polski dotrze układ niskiego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym. Przyniosą one opady deszczu, które miejscami mogą być obfite. Deszcz pojawi się późnym popołudniem, początkowo na południowym- zachodzie kraju. Z czasem padać będzie już niemal na całym zachodzie w centrum. W nocy nadal będzie padać, jedynie na wschodzie nie spodziewamy się opadów. Deszcz sprawi, że nadal w środowisku umiarkowanego ciepła pojawiać się będą kolejne wysypy jesiennych grzybów.

mapa synoptyczna piątek 4 listopad
Prognozowana sytuacja synoptyczna w piątek, 4 listopada. Źródło: DWD

Tak prezentuje się prognozowana trasa niżu i obszar występowania opadów deszczu w piątek:

zachmurzenie opady piątek 4 listopad
Prognozowana zachmurzenie i opady w piątek, 4 listopada 2022 r. Model: ECMWF

Do soboty na północy Polski może spaść nawet 20l deszczu na metr kwadratowy.

W części kraju nadal umiarkowanie ciepło

W Piątek Polska będzie podzielona termicznie na chłodny północny- wschód oraz cieplejsze zachód i południe Polski. Miejscami w Małopolsce zobaczymy do 16 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej będzie na Podkarpaciu, Dolnym Śląsku czy na Ziemi Lubuskiej i w części Wielkopolski – tu termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia do 14 kresek powyżej zera. Jeszcze niższa temperatura panować będzie na pozostałym obszarze kraju oraz tradycyjnie w górach. Nocą na zachodzie i południu z wyłączeniem gór 10- 12 stopni, na północy w okolicach 8 a na wschodzie 4- 6 stopni. Możliwe, że pojawią się gruntowe przymrozki.

temperatura piątek 4 listopad
Prognozowana temperatura w piątek 4 listopada 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: wxcharts.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group