Ex-huragan Martin dotrze do Europy. Przyniesie wiatr ponad 100 km/h i burzeEx-huragan Martin dotrze do Europy. Przyniesie wiatr ponad 100 km/h i burze

Ex-huragan Martin dotrze w najbliższych dniach do Europy. Wraz z silnym wiatrem wiejącym w porywach ponad 100 km/h pojawią się intensywne opady deszczu i burze. Silnie powieje w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Co jeszcze się może zdarzyć? Czy wpłynie na pogodę w Polsce? Wyjaśniamy.

Głęboki niż atlantycki Martin, czyli były huragan o tym samym imieniu dotrze na początku przyszłego tygodnia do Europy. Cyklon przyniesie kolejną wichurę na zachodzie kontynentu, a także silny wiatr i burze. Nie przyniesie on jednak groźnej pogody w naszym kraju.

Ex-huragan Martin

Znajdujący się obecnie nad wodami Oceanu Atlantyckiego huragan Martin, który klasyfikowany jest jako huragan 1 kategorii w skali Saffira- Simpsona zmierza powoli na północny- wschód. W piątek wieczorem zmieni swoją trajektorię i skieruje się na wschód, ku Irlandii i Wielkiej Brytanii przynosząc silny wiatr, deszcz i burze. Obecnie niesie on wiatr osiągający 140 km/h. W kolejnych dniach będzie jednak słabnąć.

trasa huraganu Martin
Aktualna lokalizacja huraganu Martin i jego prognozowana trasa oraz siła. Źródło: zoom.earth

Co czeka Europę?

Ostatnie wyliczenia modeli numerycznych wskazują, że cyklon spowoduje wzrost prędkości wiatru. Najbardziej odczują to mieszkańcy Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie może wiać ponad 100 km/h. Pojawi się także sztorm. Ze względu na korzystne warunki będą mogły się także pojawiać burze. Połączony z cyklonem system frontów atmosferycznych przyniesie z kolei sporą ilość opadów deszczu.

Tak prezentują się prognozowane porywy wiatru:

porywy wiatru cyklon martin
Prognozowane porywy wiatru. Model: GFS

A tak z prezentuje się prognozowany opad deszczu:

zachmurzenie i opady martin
Prognozowane zachmurzenie i opady w poniedziałek, 7 listopada 2022 r. Model: GFS
Grafika ilustracyjna: zoom.earth / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group