Huragan Lisa uderzy w Belize. Wiatr może osiągnąć 140 km/hHuragan Lisa uderzy w Belize. Wiatr może osiągnąć 140 km/h

Sezon huraganów na Atlantyku trwa. Choć w ostatnim czasie było nieco spokojniej, powstały niedawno huragan Lisa ponownie stworzy zagrożenie w rejonie Morza Karaibskiego. Obecnie huragan zmierza na Belize, w momencie uderzenia będzie huraganem pierwszej kategorii w skali Saffira- Simpsona. 

Choć sezon huraganów 2022 powoli zmierza ku końcowi, powstała kilkanaście dni temu burza tropikalna Lisa jest już niemal u szczytu swojej prognozowanej siły. Według najnowszych szacunków poszczególnych modeli nie osiągnie on wyższej niż pierwsza kategoria w skali Saffira- Simpsona. Nie oznacza to jednak, że nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, oraz dla ich mienia.

Huragan Lisa

Lisa, która jeszcze dziś rano (wtorek, 2 listopada) była burzą tropikalną, około godziny 13:00 czasu polskiego powinna stać się już pełnoprawnym huraganem. Jutro w nocy uderzy w wybrzeże Belize i stopniowo zacznie tracić na sile, przemieszczając się w głąb lądu. Dotknięte żywiołem mogą zostać także Gwatemala czy Meksyk. Głównym zagrożeniem poza silnym wiatrem pozostają nawalne opady deszczu, które to z kolei mogą doprowadzić do powstania powodzi błyskawicznych czy sporych szkód materialnych.

Zniszczenia jakie może wywołać huragan pierwszej kategorii to między innymi:

Brak większych zniszczeń wśród budynków. Zniszczenia spowodowane głównie przez niezabezpieczone przedmioty, drzewa, przyczepy kempingowe. Przybrzeżne podtopienia oraz niewielkie zniszczenia w portach i marinach.

Mieszkańcy wspomnianych regionów przygotowują się na nadejście huraganu.

Tak wygląda prognozowana trasa huraganu i jego siła w najbliższych godzinach:

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group