Najcieplejszy 30 października w powojennej Polsce!Najcieplejszy 30 października w powojennej Polsce!

Dzisiejszy dzień to najcieplejszy 30 października w powojennej Polsce (w oparciu o dostępne dane). O napływającym cieple informowaliśmy już na łamach IncusMeteo. Wysokie temperatury w całym miesiącu sprawią, że będzie on jednym z najcieplejszych w historii pomiarów w naszym kraju.

Tegoroczny październik jest bardzo ciepły. Zupełnie nie przypomina tych z ostatnich lat, kiedy tylko poszczególne dni bywały stosunkowo ciepłe. Ostatnie kilka dni to kontynuacja napływu rozgrzanej masy powietrza. Stan ten nie potrwa jednak już długo. Nadchodzą zmiany w pogodzie.

Najcieplejszy 30 października

Dzisiejszy dzień jest najcieplejszym 30 października w historii powojennych pomiarów meteorologicznych w Polsce. W Jeleniej Górze temperatura wyniosła nieco ponad 25 stopni Celsjusza. Najcieplej było na południowym zachodzie kraju, najchłodniej zaś na północnym wschodzie, gdzie termometry wskazywały 12 – 13 stopni Celsjusza.

Warto także odnotować fakt, że wyjątkowo ciepło i sucho jest także w innych regionach Europy. Za sprawą systemu rozległych, silnych wyżów, termometry w wielu krajach zachodniej, centralnej i południowej Europy wskazują typowo letnie wartości. W Niemczech zanotowano dziś miejscami ponad 28 stopni, z kolei w Grecji nadal trwa w najlepsze sezon pożarowy.

Nadchodzi ochłodzenie

Niebywałe jak na październik ciepło nie potrwa już zbyt długo. Coraz więcej wskazuje na to, że kończymy ciepły okres w pogodzie – być może definitywnie w 2022 roku. Chłodniej miało by się zrobić już na początku listopada, z temperaturami na poziomie około 15 stopni. W okolicach 3 listopada temperatura miała by wynosić od 10 do 13 – 14 stopni Celsjusza.

Grafika ilustracyjna: wxcharts.com/ IMGW-PIB / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group