Nadchodzi kolejne ocieplenie. Termometry pokażą nawet 15 stopni Celsjusza!Nadchodzi kolejne ocieplenie. Termometry pokażą nawet 15 stopni Celsjusza!

Do Polski zbliża się kolejne ocieplenie. Ponownie termometry pokażą wysokie jak na ten miesiąc wartości – nawet 15 stopni Celsjusza. Kiedy dokładnie zrobi się tak ciepło? Jaki będzie to miało wpływ na roślinność? Sprawdzamy najnowsze prognozy i wyjaśniamy. 

Przed nami kolejna fala lutowego ciepła. Wiele osób pyta czy to już początek wiosny – pierwsze oznaki widać w przyrodzie. Jak wynika z prognoz długoterminowych pogoda może nas jeszcze zaskoczyć – zarówno chłodem jak i śniegiem.

Kolejne ocieplenie w Polsce. Termometry pokażą nawet 15 stopni Celsjusza!

Już w najbliższych dniach do Polski ponownie napłynie ciepła masa powietrza. Jak wynika z najnowszych wyliczeń modeli pogodowych, ocieplenie najsilniejsze będzie w zachodniej, południowo- zachodniej i częściowo północno- zachodniej Polsce. W czwartek termometry pokażą do 12 stopni Celsjusza, a w piątek termometry mogą wskazać nawet 14-15 stopni powyżej zera.

Tak wyglądają prognozy dwóch popularnych modeli pogodowych – GFS oraz ECMWF na piątek:

kolejne ocieplenie 15 stopni celsjusza
Ocieplenie w piątek. Prognozowana temperatura wg. modelu ECMWF
kolejne ocieplenie 15 stopni celsjusza
Ocieplenie w piątek. Prognozowana temperatura wg. modelu GFS

Wpływ ocieplenia na roślinność

Wysokie jak na luty temperatury mają niestety wpływ na otaczającą nas przyrodę. Niektóre rośliny zaczęły kwitnąć (leszczyna), pojawiają się też pierwsze pąki na drzewach. W najbliższym czasie możliwe będą jeszcze spływy chłodnych mas powietrza, które mogą przynieść niebezpieczne dla sadowników czy ogrodników przymrozki.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com/ opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group