Nowa prognoza IMGW do czerwca. Jaka będzie wiosna i początek lata 2024?Nowa prognoza IMGW do czerwca. Jaka będzie wiosna i początek lata 2024?

IMGW opublikowało swoją eksperymentalną prognozę długoterminową, obowiązującą od marca do czerwca. Jaka pogoda będzie wiosną i na początku lata 2024? Czy grożą nam chłodne i wilgotne dni? Czy pojawi się jeszcze śnieg i mróz, a może dotrze wczesne ciepło lub upały? Wyjaśniamy co może się wydarzyć w kolejnych, ciepłych miesiącach w Polsce.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował swoją eksperymentalną prognozę na najbliższe, cieplejsze miesiące roku – marzec, kwiecień, maj i czerwiec. Jakie są najnowsze przewidywania? Warto dodać, że prognoza ta obarczona jest sporym błędem prognostycznym i ma charakter orientacyjny.

Prognoza długoterminowa na Marzec 2024

prognoza IMGW do czerwca wiosna
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na marzec 2024 r. Źródło: IMGW

W stosunku do ostatnich zapowiedzi IMGW, wyliczenia nieco obniżyły anomalię opadu w północnej, częściowo zachodniej i wschodniej Polsce na marzec 2024. Temperatury powinny mieścić się w normie wieloletniej z lat 1991 – 2020. Oznacza to, że w tym okresie spodziewać się można większej ilości opadów w części kraju.  Nie wykluczone są jednak dni chłodne, czy lokalne przymrozki. Także w tym miesiącu będą się mogły pojawiać opady śniegu ale i pierwsze wiosenne burze.

Prognoza długoterminowa na Kwiecień 2024

prognoza IMGW do czerwca wiosna
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na kwiecień 2024 r. Źródło: IMGW

Kwiecień 2024 ma być kolejnym, mokrym miesiącem, a temperatury w całym kraju mogą znaleźć się poniżej normy wieloletniej z lat 1991 – 2020. Oznacza to, że opadów będzie sporo, ale będzie też chłodniej niż zazwyczaj. Nadal mogą się zdarzać dni z groźnymi dla przyrody przymrozkami, oraz chłodniejszymi dniami. Nie znaczy to jednak, że nie pojawi się kilka cieplejszych, typowo wiosennych dni czy kolejne wiosenne burze.

Prognoza długoterminowa na Maj 2024

prognoza IMGW do czerwca wiosna
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na maj 2024 r. Źródło: IMGW

Maj 2024 według IMGW ma być miesiącem typowym, gdzie zarówno temperatury jak i opady mają się znaleźć w normie wieloletniej z lat 1991 – 2020. Oznacza to, że wystąpią dni zarówno z opadami jak i z większą ilością słońca. Pojawiać się też będą burze. Powinny też przeważać dni cieplejsze, typowo majowe, jednak nadal mogą się zdarzać przymrozki.

Prognoza długoterminowa na Czerwiec 2024

prognoza IMGW do czerwca wiosna
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na czerwiec 2024 r. Źródło: IMGW

Czerwiec 2024 to pierwszy miesiąc w nowym zestawieniu z zarówno temperaturą jak i opadami powyżej normy z lat 1991-2020. Oznacza to, że mogą pojawiać się pierwsze upalne dni, a burze, także te gwałtowne z gradem, silnym wiatrem i silnymi opadami deszczu, nie powinny być zaskoczeniem. Według przewidywań IMGW jeszcze nie powinno występować zagrożenie suszą – wskazuje na to wspomniana prognozowana suma opadu deszczu powyżej normy wieloletniej.

Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy” nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza “poniżej normy” nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. na podstawie tekstu IMGW- PIB

 

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group