Ostatni weekend listopada przyniesie w części kraju mróz i śnieg. Jest spora szansa, że miejscami zostanie on na dłuższą chwilę. Pokrywa śnieżna nie będzie poza górami i lokalnie południem kraju zbyt obfita.
Bieżący miesiąc kończy się tak jak przystało na nadchodzącą porę roku, lokalnie występującymi mrozem i opadami śniegu. Listopad zapisze się jednak jako miesiąc nieco cieplejszy od średniej wieloletniej. Jak zatem wyglądać będą sobota i niedziela ?
Rosnące zachmurzenie i wpływ zatoki niżowej
W sobotę zachmurzenie obejmie niemal cały obszar Polski. Będzie to związane z wpływem zatoki niżowej i układem niskiego ciśnienia, którego centrum znajdować się będzie na Białorusi. Pogodnie będzie jeszcze na Ziemi Lubuskiej i w części woj. zachodniopomorskiego. W końcu jednak i tam pojawią się chmury, które zakryją niebo. Padać zacznie już w nocy z piątku na sobotę. Śniegu można się spodziewać w północno – wschodniej Polsce, ale także częściowo na Mazowszu. Śnieg może się pojawić także na południu, w Tatrach i w Bieszczadach. Miejscami opady mogą mieć charakter mieszany.
Najcieplejszym miejscem w kraju będzie północny zachód. Tam termometry wskażą około 5 stopni Celsjusza. Im dalej w stronę centrum i wschodu tym chłodniej. Najniższe wartości temperatury zanotują termometry na wschodzie i południowym- wschodzie, gdzie lokalnie zobaczymy wartości poniżej 0 stopni.
Kolejne opady śniegu i mróz w części Polski
W niedzielę mocniej sypnie śniegiem. Opady pojawią się w większej części Polski. Z uwagi na wartości temperatury w okolicach 0 i poniżej tej wartości, utworzy się niewielka pokrywa śnieżna. Najwięcej białego puchu zalegać będzie na południu – w woj. podkarpackim i małopolskim. W zależności od modelu prognostycznego, pokrywa śnieżna może mieć lokalnie nawet ponad 10 cm grubości. Szczególnie na północy opady mogą mieć charakter mieszany.
Wciąż najcieplej będzie na północnym zachodzie kraju, gdzie na termometrach zobaczymy do 5 kresek powyżej zera. W centrum chłodniej, od 0 do 2 stopni. Na wschodzie od 0 do zaledwie 1 stopnia na plusie. Na południu lekki mróz. Wszyscy wychodzący w góry powinni śledzić aktualne dane radarowe dostępne m.in. w aplikacji Monitor Burz i na stronie Sieci Obserwatorów Burz, gdyż w wyższych partiach mogą się tworzyć zawieje, a opady utrudniać będą też wspinaczkę.
Grafika ilustracyjna: wxcharts.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!