Mróz i śnieg w weekend w kraju. Prognoza pogodyMróz i śnieg w weekend w kraju. Prognoza pogody

Ostatni weekend listopada przyniesie w części kraju mróz i śnieg. Jest spora szansa, że miejscami zostanie on na dłuższą chwilę. Pokrywa śnieżna nie będzie poza górami i lokalnie południem kraju zbyt obfita.

Bieżący miesiąc kończy się tak jak przystało na nadchodzącą porę roku, lokalnie występującymi mrozem i opadami śniegu. Listopad zapisze się jednak jako miesiąc nieco cieplejszy od średniej wieloletniej. Jak zatem wyglądać będą sobota i niedziela ?

Rosnące zachmurzenie i wpływ zatoki niżowej

W sobotę zachmurzenie obejmie niemal cały obszar Polski. Będzie to związane z wpływem zatoki niżowej i układem niskiego ciśnienia, którego centrum znajdować się będzie na Białorusi. Pogodnie będzie jeszcze na Ziemi Lubuskiej i w części woj. zachodniopomorskiego. W końcu jednak i tam pojawią się chmury, które zakryją niebo. Padać zacznie już w nocy z piątku na sobotę. Śniegu można się spodziewać w północno – wschodniej Polsce, ale także częściowo na Mazowszu. Śnieg może się pojawić także na południu, w Tatrach i w Bieszczadach. Miejscami opady mogą mieć charakter mieszany.

Prognozowane opady deszczu ze śniegiem i śniegu oraz zachmurzenie w sobotę 28 listopada 2020. Model: GFS
Prognozowane opady deszczu ze śniegiem i śniegu oraz zachmurzenie w sobotę 28 listopada 2020. Model: GFS

Najcieplejszym miejscem w kraju będzie północny zachód. Tam termometry wskażą około 5 stopni Celsjusza. Im dalej w stronę centrum i wschodu tym chłodniej. Najniższe wartości temperatury zanotują termometry na wschodzie i południowym- wschodzie, gdzie lokalnie zobaczymy wartości poniżej 0 stopni.

Prognozowana temperatura maksymalna na sobotę 28 listopada 2020. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna na sobotę 28 listopada 2020. Model: GFS

Kolejne opady śniegu i mróz w części Polski

W niedzielę mocniej sypnie śniegiem. Opady pojawią się w większej części Polski. Z uwagi na wartości temperatury w okolicach 0 i poniżej tej wartości, utworzy się niewielka pokrywa śnieżna. Najwięcej białego puchu zalegać będzie na południu – w woj. podkarpackim i małopolskim. W zależności od modelu prognostycznego, pokrywa śnieżna może mieć lokalnie nawet ponad 10 cm grubości. Szczególnie na północy opady mogą mieć charakter mieszany.

Prognozowane opady deszczu ze śniegiem i śniegu oraz zachmurzenie w niedzielę 29 listopada 2020. Model: GFS
Prognozowane opady deszczu ze śniegiem i śniegu oraz zachmurzenie w niedzielę 29 listopada 2020. Model: GFS

Wciąż najcieplej będzie na północnym zachodzie kraju, gdzie na termometrach zobaczymy do 5 kresek powyżej zera. W centrum chłodniej, od 0 do 2 stopni. Na wschodzie od 0 do zaledwie 1 stopnia na plusie. Na południu lekki mróz. Wszyscy wychodzący w góry powinni śledzić aktualne dane radarowe dostępne m.in. w aplikacji Monitor Burz i na stronie Sieci Obserwatorów Burz, gdyż w wyższych partiach mogą się tworzyć zawieje, a opady utrudniać będą też wspinaczkę.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 29 listopada 2020. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 29 listopada 2020. Model: GFS
Grafika ilustracyjna: wxcharts.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group