Chińska sonda Chang'e-5 dotarła na orbitę KsiężycaChińska sonda Chang'e-5 dotarła na orbitę Księżyca

Chińska sonda kosmiczna Chang’e-5 dotarła na orbitę Księżyca i bezpiecznie wylądowała na jego powierzchni. Kolejny krok milowy to pobranie aż dwóch kilogramów próbek ze Srebrnego Globu. To pierwsza od 1976 roku misja, której celem jest dostarczenie na Ziemię próbek pyłu księżycowego. Sonda wystartowała z kosmodromu Wenchang 23 listopada.

Chiny nie chcą zostać z tyłu w rozwoju technologii kosmicznej. Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja o nowej rakiecie z Państwa Środka. Teraz Chińska Republika Ludowa chce udowodnić, że z powodzeniem może wysyłać sondy na najbliższe nam planety, a być może i dalej. Na powierzchni Księżyca wylądowała właśnie sonda Chang’e-5, która ma na celu pobrać aż dwa kilogramy materiału i przewieźć go z powrotem na Ziemię.

Po co Chiny wysłały sondę na Księżyc?

Oficjalnie sonda Chang’e-5 ma pobrać próbki pyłu księżycowego, oraz skał księżycowych i zabrać je z powrotem na Ziemię. Zapewni to naukowcom możliwość prowadzenia w najbliższych latach kolejnych badań nad tym materiałem, który jak się okazuje może być groźny dla ludzi. Materiał będzie pokaźny, bo Chińczycy planują przywieźć aż dwa kilogramy materiału. Ostatnia misja tego typu odbyła się 44 lata temu. Wtedy to radziecka sonda Łuna 24 pobrała około 170 g materiału do badań i wróciła z nim na Ziemię.

Według informacji, jakie publikuje Chiński Program Eksploracji Księżyca, lądowanie nastąpiło na Oceanie Burz około 17:15 czasu polskiego. Odwiert w celu pobrania próbek planowo miał się rozpocząć dwie godziny później. Nie mamy informacji o jego statusie. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w czwartek (3.12) sonda wystartuje z Księżyca i połączy się na orbicie z czekającym tam modułem tranzytowym.

Jak będzie wyglądała procedura pobrania materiału i powrót sondy?

Bardzo dobrze obrazuje to specjalnie przygotowana animacja, która pokazuje proces lądowania, pobierania próbek i rozpoczęcie procedury powrotu na Ziemię. Jeśli nic złego się nie wydarzy, za dwa tygodnie około 2000 g pobranego materiału księżycowego dotrze na naszą planetę.

Podróż powrotna sondy ma się rozpocząć 3 grudnia. 5 grudnia połączy się ona z orbiterem i skieruje się z powrotem w kierunku Ziemi. Planowo ładunek dotrze na powierzchnię naszej planety 16 lub 17 grudnia.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2020-2024 INCUS Media Group