Możliwy kolejny groźny huragan. Przejdzie śladem IdyMożliwy kolejny groźny huragan. Przejdzie śladem Idy

Przed nami szczyt aktywności burz tropikalnych i huraganów na Atlantyku. Pojawiają się też kolejne cyklony. Poza Fioną, która przyniosła szkody na Dominikanie, Puerto Rico czy Bahamach, mamy także burzę tropikalną Gaston. Nie stanowi ona jednak zagrożenia dla lądu. Według najnowszych prognoz, w ciągu najbliższych 5 dni nad wodami Morza Karaibskiego istnieje 90 procentowa szansa rozwoju burzy tropikalnej. Prognozy sugerują, że stanie się co najmniej huraganem 3 kategorii. 
NHC (Narodowe Centrum Huraganów) w swoich prognozach od kilku dni oznaczało możliwość rozwoju kolejnego cyklonu tropikalnego. Invest 98L, bo tak nazywa się obecnie ten obszar w rejonie Morza Karaibskiego, może w ciągu najbliższych 5 dni przerodzić się w cyklon tropikalny, a potem także w huragan. Jeśli faktycznie się rozwinie, otrzyma imię Hermine lub Ian. Prognozy zakładają podobną trasę, jaką przebył niesławny huragan Ida.

Potencjalnie groźny huragan

Zaburzenie, które pojawiło się już na Atlantyku i zostało oznaczone jako Invest 98L ma realne szanse na wytworzenie cyklonu tropikalnego. W kolejnych dniach, jak wynika z prognoz, mógłby się rozwinąć potencjalnie groźny huragan. Wyliczenia modeli numerycznych sugerują, że mógłby przejść podobnym szlakiem jak zeszłoroczny huragan Ida, który wyrządził poważne szkody.

zaburzenie 98l
Prognozowana trasa i ciśnienie cyklonu tropikalnego. Źródło: tropicaltidbits.com

Z aktualnych wyliczeń wynika, że huragan mógłby osiągnąć nawet 3 kategorię w 5 stopniowej skali Saffira- Simpsona. Jeśli uderzył by w ląd z taką siłą, ponownie można spodziewać się licznych szkód i strat materialnych.

siła invest 98l
Prognozowana siła cyklonu tropikalnego. Źródło: tropicaltidbits.com

Tak prezentuje się aktualna mapa z ostrzeżeniem przekazanym przez NOAA:

5 dniowa prognoza noaa
5-cio dniowa prognoza rozwoju cyklonów tropikalnych. Źródło: NHC/ NOAA

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group