Tajfun Nanmadol uderzył w Japonię. Są ofiary śmiertelneTajfun Nanmadol uderzył w Japonię. Są ofiary śmiertelne

Tajfun Nanmadol, kolejny cyklon, który dotarł do Japonii, przynosi bardzo silny wiatr i ogromne sumy opadów deszczu. Powoduje też liczne szkody, a co za tym idzie – przerwy w dostawach prądu, paraliż komunikacyjny i zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Jak informowała w niedzielę JMA, wiatr w porywach osiągał prędkość aż 234 km/h. Obecnie Nanmadol nieco osłabł. Niestety, są także ofiary śmiertelne. Jest to czternasty cyklon tropikalny który uderzył w Japonię w tym roku.

Sytuacja w dalszym ciągu jest potencjalnie niebezpieczna. Jak donoszą eksperci, Nanmadol jest jednym z najgroźniejszych z tajfunów w historii Japonii. Może się on okazać jeszcze tragiczniejszy w skutkach niż tajfun Jebi z 2018 roku. Władze spodziewają się kolejnych, powszechnych przerw w dostawach prądu. Groźne pozostają także wysokie fale sztormowe, które mogą niszczyć zabudowę na wybrzeżu kraju.

Tajfun Nanmadol. Liczne szkody i ofiary śmiertelne

Cyklon przeszedł przez niemal całą długość Japonii. Poważnych szkód doświadczyły między innymi Kagoshima, Fukuoka czy Nigata. Skutki tajfunu odczuwalne były jednak w niemal całym kraju. Według ostatniego komunikatu NHK (japoński nadawca publiczny), zginęły co najmniej 4 osoby, a 114 zostało rannych. Bilans ten nie jest jednak ostateczny i może ulec zwiększeniu. Władze wezwały do ewakuacji około 9 milionów ludzi. Wcześniejsze prognozy mówił o możliwości opadów nawet 300-400 litrów wody na metr kwadratowy.

Ponad 340 tysięcy gospodarstw domowych pozostawało bez prądu, głównie na wyspie Kiusiu. Odwołanych zostało około 800 lotów. Zamknięto też setki sklepów, odwoływano połączenia kolejowe, lotnicze i promowe.

tajfun nanmadol
Prognozowana trasa tajfunu Nanmadol. Źródło: JTWC

Powodzie i lawiny błotne

Nanmadol przyniósł potężne opady deszczu. Niestety, spowodowały one liczne szkody, powodzie błyskawiczne, lawiny błotne czy w końcu, przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Szkody już teraz są poważne, ale na ich ostateczny bilans będzie trzeba jeszcze zaczekać.

Grafika ilustracyjna: Twitter.com / Astro_FarmerBob / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group