Misja Artemis I zagrożona? Niepokojące wieści z Cape CanaveralMisja Artemis I zagrożona? Niepokojące wieści z Cape Canaveral

Jak już informowaliśmy na łamach IncusMeteo, huragan Nicole dotarł do Florydy i sprawił, że misja Artemis I jest zagrożona. Przyniósł on bardzo silny wiatr, nawalne opady deszczu i burze. Niestety, znajdująca się na wieży startowej rakieta SLS (Space Launch System), mogła odnieść poważne szkody. Co dalej?

Maleją szanse na testowy lot misji Artemis I, który po kolejnych perturbacjach miał by się odbyć 16 listopada tego roku. Sporo pojawiających się głosów wskazuje na to, że po przedłużeniu resursów niektórych elementów rakiety, kolejne przeniesienie startu raczej nie wchodzą w grę, co może spowodować, że SLS w tym roku nie poleci wcale. NASA pozostaje jednak nad wyraz optymistyczna.

Wielki stres w NASA. Misja Artemis I zagrożona?

Początkowo wydawało się, że burza tropikalna Nicole to formacja, mająca niewielkie szanse na przekształcenie się w huragan. Przewidywania te dość szybko stały się nieaktualne i Nicole osiągnęła ostatecznie status huraganu pierwszej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira- Simpsona. Huragan dotarł do wybrzeża Florydy, niosąc zgodnie z prognozami silny wiatr i nawalne opady.

Jak się okazało, rakieta SLS, która zaledwie kilka dni wcześniej została ponownie umieszczona na platformie startowej, wystawiona została na oddziaływanie silniejszych porywów wiatru niż pierwotnie prognozowano. Co ważniejsze, porywy przekraczały certyfikowaną granicę wytrzymałości konstrukcji. Wiatr w porywach osiągał nawet 160 km/h, a specyfikacja projektowa rakiety SLS mówi o maksymalnie wietrze wiejącym z prędkością 130 km/h.

NASA wierzy jednak, że lot zaplanowany na 16 listopada nadal jest możliwy. Finalnie może się jednak okazać, że uszkodzenia strukturalne będą zbyt poważne, a optymizm NASA szybko wyparuje.

Powrót na Księżyc

Rakieta SLS to część programu załogowych lotów na Księżyc. W ramach projektu Artemis już w 2024 lub 2025 ludzie powrócą na Srebrny Glob, jednak tym razem na stałe – NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i prywatnymi firmami zbuduje na orbicie naszego naturalnego satelity stację orbitalną Lunar Gateway. Na powierzchni z kolei stanie stała baza.

Poza lotami załogowymi, SLS wyniesie także część modułów stacji, oraz zaopatrzenie na powierzchnię Księżyca. W planie są również misje z satelitami, jednak przynajmniej część z nich stoi pod znakiem zapytania z powodu opóźnień w budowie rakiety, oraz konkurencji ze strony powstającego statku Starship firmy SpaceX. Warto dodać, że zmodyfikowana wersja Starshipa ma posłużyć jako lądownik w programie Artemis.

Pierwszy lot, oznaczony jako Artemis 1 ma być bezzałogowy i będzie próbą całego zestawu Orion i SLS. Misja Artemis 2 będzie już lotem z załogą na orbitę wokół Księżyca. Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu nastąpi podczas lotu Artemis 3, w którym na Księżycu stanie pierwsza kobieta. Projekt Artemis to także powrót Amerykanów poza niską orbitę Ziemi, jak i szansa dla innych narodów na eksplorację Srebrnego Globu.

Grafika ilustracyjna: twitter.com / NASA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group