Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gęstą mgłą, obowiązujące na noc z 12. na 13. listopada. Obowiązuje ono w niemal całym kraju. W wielu miejscach widzialność może spaść poniżej 200 metrów, lokalnie do 50 metrów. Może to spowodować utrudnienia komunikacyjne, zwłaszcza w transporcie lotniczym.
Ostrzeżenie obowiązuje na nadchodzącą noc (12/13.11) od godziny 21 w sobotę do 9 rano w niedzielę. Obszarem zagrożenia objęty jest cały kraj za wyjątkiem krańców północnych (strefa brzegowa, północ Mazur i Podlasia. Ostrzeżenie obowiązuje Mgły będą pojawiać się lokalnie, przez co możliwe, że miejscami nie pojawią się w ogóle. Obecnie panująca, wyżowa aura, sprzyja występowaniu niskich chmur, zamgleń, czy właśnie nocnej mgły.
Ostrzeżenie IMGW przed mgłą
Jak czytamy w komunikacie, prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których lokalnie widzialność może wynosić od 50 m do 200 m. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 70%. Lokalnie mgły mogą być jednak gęstsze, ograniczając widzialność poniżej 50 metrów.
Oznacza to możliwe trudne warunki na drogach, oraz opóźnienia, przekierowania czy odwołania lotów. Prowadząc, zwłaszcza w nocy, należy ograniczyć prędkość i dostosować ją do panujących warunków. Pamiętajmy o używaniu odpowiedniego oświetlenia samochodu. Do pieszych apelujemy o używanie kamizelek odblaskowych, czy innych metod zwiększenia swojej widoczności. Osoby podróżujące samolotami powinny być gotowe na opóźnienie, bądź odwołanie swojego lotu, a w przypadku przylotu do Polski, lądowania na innym, zapasowym lotnisku. Zalecamy zawczasu przygotowanie opcji awaryjnej na wypadek utrudnień na lotnisku.
Szczególnie licznych utrudnień można się spodziewać na lotniskach w Krakowie, Modlinie i Łodzi. Wynikają one z prognozowanej znacznej redukcji widzialności, oraz dostępnych na tych lotniskach systemach naprowadzania do lądowania. Najlepsza sytuacja ma kolei panować w portach lotniczych w Gdańsku i Rzeszowie. Dość dobre warunki będą także na lotniskach w Szczytnie, Szczecinie, Poznaniu i Zielonej Górze. Ogółem większość polskich lotnisk może doświadczyć opóźnień czy sporadycznych przekierowań w związku z mgłami.
W kolejnych dniach nadal mgliście
IMGW przewiduje w najbliższych dniach kolejną porcję gęstych mgieł. W niedzielę, oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek mgły ograniczą widzialność w województwach lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, oraz na wyżynach i w górach w województwach opolskim i dolnośląskim. W poniedziałek nadal będzie mgliście w tych samych regionach, z tym że ostrzeżenia nie będą już obowiązywały na przedgórze Karpat i Sudetów. Niska widzialność dominować będzie w dalszym ciągu w województwach lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim, oraz na północy i w centrum województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Dominująca, wyżowa aura to także pogarszająca się jakość powietrza. Aktualnie (stan na 18:00 12.11) w większości centralnej i południowej Polski jest ona na ogół średnia bądź zła. Najgorsza jakość powietrza panuje na pograniczu Małopolski i Górnego Śląska. Duże stężenie pyłów zawieszonych notujemy także na przedgórzu Sudetów, oraz w mniejszych miejscowościach Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej i południa kraju. Według wstępnych prognoz szansa na większą poprawę jakości powietrza pojawi się w połowie nadchodzącego tygodnia, wraz ze wzrostem prędkości wiatru.
Grafika ilustracyjna: pixabay / opracowanie własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!