Liczne tornada i opady dużego gradu nawiedziły USA. Są liczne szkodyLiczne tornada i opady dużego gradu nawiedziły USA. Są liczne szkody

Wtorek i noc z wtorku na środę w części USA nie należały do łatwych. Zgodnie z prognozami pojawiły się liczne tornada, opady dużego gradu, wydany był czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia. O możliwych groźnych burzach ostrzegano już kilka dni temu, co czynił też między innymi znany łowca burz i doktor meteorologii Reed Timmer. Może być to kolejny “tornado outbreak” w tym roku.

Choć sezon najgroźniejszych burz i tornad już dawno za nami, nie oznacza to, że nie występują też w innych miesiącach. Nie inaczej było i tym razem. Amerykańskie media jak zwykle ostrzegały o możliwości pojawienia się groźnych burz, z czego najgroźniejsze miały występować w stanach Luizjana, Missisipi, Arkansas czy w części Alabamy i Tennessee. Relacje ze swoich działań w terenie prowadził także dr Reed Timmer, znany między innymi z programu Discovery “Dogonić Tornado”. Tym razem większość groźnych burz pojawiło się w tak zwanej “Dixie Alley”.

Liczne tornada, grad i szkody

Już wczoraj amerykańskie SPC (Storm Prediction Center) wskazywał w swojej prognozie na obszar z czwartym w pięciostopniowej skali zagrożenia. To poważne ostrzeżenie, oznaczające, że burze stanowić będą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Mogą one także wyrządzać poważne szkody materialne.

Niestety, są także liczne szkody. Nie ma obecnie jednak informacji o ofiarach.

Lokalnie opady deszczu doprowadzają do powstawania zalań i podtopień, a w skrajnych przypadkach także do powodzi błyskawicznych. Lokalnie padał też duży grad.

Sezon tornad w USA

Okres od początku marca do końca maja w południowej i częściowo centralnej części USA uznaje się za sezon tornad. W kolejnych miesiącach okres zwiększonej aktywności trąb powietrznych notuje się w północnych stanach. Największa ilość silnych burz i tornad występuje w stanach Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Tworzą one tak zwaną Aleję Tornad – obszar na którym przeważnie wczesną wiosną i rzadziej późną jesienią spotykają się dwie masy powietrza – ciepła i wilgotna znad Zatoki Meksykańskiej, oraz chłodna i sucha znad Kanady, powodując powstanie silnych superkomórek.

Schemat aleii tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia
Schemat alei tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia

Północnoamerykańskie burze superkomórkowe należą do jednych z najlepiej zbadanych i najsilniejszych na świecie. Wielkie Równiny środkowej części USA, oraz południowo-środkowej Kanady to idealne miejsce do ich pojawiania się. Średnio w ciągu roku występuje około 800-1200 tornad, choć zdarzały się sezony z nawet ponad 1500 trąb powietrznych. Poza USA, szczególnie narażone na tornada są między innymi Niemcy i Francja, północ Włoch, Ukraina, część Rosji, oraz Azja południowo-wschodnia. Mimo tego tornada mogą występować w niemal każdym miejscu na Ziemi poza kołami podbiegunowymi (choć i tam mają teoretycznie możliwość pojawienia się).

Grafika ilustracyjna: twitter.com / Ridge Riders / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group