Zła jakość powietrza w dalszym ciągu utrzymuje się w Polsce, przez co Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty za pomocą wiadomości SMS. Trafiły one do mieszkańców powiatu nowotarskiego w województwie małopolskim. Jaka jest jakość powietrza w pozostałych regionach kraju? Sprawdzamy aktualne dane z czujników pomiarowych należących do GIOŚ i firmy Airly.
Nad sporą częścią Polski zalegają mgły i zamglenia, a miejscami także i smog. Nie zanosi się także w najbliższym czasie na ocieplenie, a towarzysząca temu wyżowa pogoda także nie przyczynia się do poprawy sytuacji. Oznacza to, że trudniej będzie oddychać w Polsce czystym powietrzem. Niestety, już wyraźnie widać, że w wyniku wysokich kosztów zakupu opału na zimę i chłodniejszej końcówki listopada niż w minionych latach, ludzie ogrzewają swoje domy, paląc paliwem złej jakości, a często wręcz śmieciami czy oponami.
Zła jakość powietrza w Polsce. Zostały wysłane alerty
Ze względu na panujące niskie temperatury, zdecydowanie wzrosła ilość emitowanych pyłów PM10, PM2,5 czy PM1 do atmosfery. Brak silniejszego wiatru, obecne mgły i zamglenia oraz wyżowa aura powodują, że w prawie całym kraju panuje średnia, a miejscami wręcz zła jakość powietrza. Dziś rano ponownie najgorsza sytuacja była w województwach śląskim i małopolskim. Najlepiej sytuacja wyglądała na wschodzie Polski, jednak tam jest najmniej aktywnych czujników. Ze względu na wysokie stężenie pyłu PM10 w powiecie nowotarskim uruchomiono alert RCB.
‼ Uwaga ALERT RCB ‼
W związku ze złą jakością powietrza i prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (SMOG) użytkownicy telefonów komórkowych w powiecie nowotarskim otrzymali #AlertRCB. pic.twitter.com/nQ3c4kT473
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) November 30, 2022
Tak prezentowała się jakość powietrza dziś rano (30.11.2022) w Polsce:
Z kolei według serwisu iqair.com, Wrocław plasuje się na czwartym miejscu pod względem zanieczyszczenia powietrza w skali US AQI. Wyprzedzają go jedynie Bagdad (Irak), Lahore (Pakistan) i Delhi (Indie).
Co nas czeka zimą?
W kolejnych tygodniach spodziewamy się mocniejszych spadków temperatury. Biorąc pod uwagę zdjęcie zakazu palenia węglem brunatnym, można się tylko domyślać, jak fatalną jakość powietrza możemy mieć w naszym kraju. Dodatkowo, wraz z komentarzami niektórych polityków, wielu ludzi, których nie stać na zakup bardzo drogiego obecnie opału, będzie spalać śmieci, co także będzie miało wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać w naszym kraju. Już teraz można jednak założyć tezę, że w najchłodniejsze dni będzie na prawdę źle.
Grafika ilustracyjna: freepik.com / airly.org / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!