Kometa C/2021 A1 Leonard. Jak i gdzie obserwować ?Kometa C/2021 A1 Leonard. Jak i gdzie obserwować ?

Już 12 grudnia kometa C/2021 A1 Leonard zbliży się do Ziemi. Mimo iż nie będzie tak dobrze widoczna jak kometa C/2020 F3 Neowise, warto spoglądać w niebo. Jeśli dopisze Wam szczęście i nie będzie zachmurzenia, Leonard widoczny będzie gołym okiem. Jak i gdzie ją obserwować?

Od ostatniego widowiska na niebie, minął już ponad rok. Latem 2020 roku mogliśmy podziwiać najjaśniejszą od lat kometę na północnym niebie. Choć C/2020 M3 ATLAS nie należała do najłatwiejszych w obserwacji, wykonano między innymi z Polski, tysiące jej zdjęć. Czasem w towarzystwie obłoków srebrzystych. C/2021 A1 Leonard także jest ciekawym obiektem do obserwacji. Już wkrótce, bo 12 grudnia znajdzie się w odległości 35 km milionów kilometrów od Ziemi.

Jak i gdzie obserwować kometę C/2021 A1 Leonard ?

Kometa C/2021 A1 Leonard została odkryta 3 stycznia tego roku przez Obserwatorium w Mount Lemmon w Arizonie w USA. Odkrycia dokonał Greg J. Leonard i zgodnie z zasadami nazywania komet, otrzymała ona imię od nazwiska odkrywcy. Na początku przyszłego roku zbliży się ona do Słońca.

Trajektoria komety Leonard
Trajektoria komety Leonard

Kometa widoczna będzie w całej Polsce. Do jej obserwacji nie będzie potrzebna żadna luneta! Podobnie jak przy Neowise, będzie widoczna gołym okiem, a najlepsze warunki do obserwacji pojawią się 12 grudnia. Wystarczy wstawać na 2-3 godziny przed wschodem Słońca i kierować wzrok na wschodnie niebo. Kometę najlepiej widać poza dużymi miastami.

Czy pogoda pozwoli na obserwacje ?

Niestety, tu nie mamy dobrych informacji. Analizując poszczególne wyliczenia modeli numerycznych, 12 grudnia przed wschodem Słońca, szansa na pogodne niebo będzie bardzo niska. Tam, gdzie będą chmury, obserwacja nieba będzie niemożliwa. Sprzyjającą pogodę będą mieli mieszkańcy Dolnego Śląska i Wielkopolski. Być może kometa Leonard widoczna też będzie w rejonie Trójmiasta czy na Helu.

Prognozowane zachmurzenie na niedzielny wczesny poranek. Model: ECWMF
Prognozowane zachmurzenie na niedzielny wczesny poranek. Model: ECWMF
Grafika ilustracyjna: twitter.com / @DSLRastronomy
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group