Pochmurno i wietrznie. Prognoza pogody na weekendPochmurno i wietrznie. Prognoza pogody na weekend

Przedostatni weekend listopada to zmiana w pogodzie. Poza pochmurną aurą, będzie także wietrznie, szczególnie w północnej i północno wschodniej części kraju. Temperatura nie przekroczy granicy 10 stopni. Z drugiej strony mgły niemal całkowicie zanikną, a jakość powietrza poprawi się. Jakie będą sobota i niedziela? Szczegóły w naszej prognozie pogody na weekend.

W ostatnich dniach nad naszym krajem dominował tak zwany “zgniły wyż”. To za jego przyczyną nad większością Polski zalegała warstwa chmur, pojawiały się także mgły i utrzymujące się niemal całą dobę zamglenia. Jakość powietrza w wielu miejscach znacznie się pogorszyła. Wraz z przebudową pola barycznego w Europie także i u nas pogoda zacznie się zmieniać.

Wietrznie w sobotę

W przedostatni dzień tygodnia będzie na ogół wietrznie i pochmurno. Na pogodę wpływać będzie obecny nad Polską front atmosferyczny. Niewielkie przejaśnienia pojawią się w północno wschodniej Polsce, ale nie będą one długotrwałe. Ponadto możliwe będą opady deszczu, szczególnie na północy i północnym wschodzie. Najmocniej padać będzie na pograniczu polsko rosyjskim. W ciągu dnia będzie dokuczać także silniejszy wiatr, ponownie głównie na północny i północnym wschodzie Polski. W nocy nadal pochmurno i z przelotnymi opadami deszczu.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 20 listopada 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 20 listopada 2021 r. Model: ECMWF

Temperatura nie przekroczy w sobotę 10 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie w pasie od Pomorza Zachodniego przez Wielkopolskę po Mazowsze. Na pozostałym obszarze kraju temperatura wyniesie około 6-8 stopni. Najchłodniej będzie w górach, gdzie termometry pokażą poniżej 6 stopni. Oczywiście im wyżej, tym chłodniej. W nocy w niemal całym kraju 8 stopni, chłodniej na południu i w górach, od 0 do 6 stopni Celsjusza. Możliwe pojawienie się lokalnych przymrozków.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 20 listopada 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 20 listopada 2021 r. Model: ECMWF

Opady na północy i w centrum

Niedziela przyniesie kolejną porcję umiarkowanych opadów deszczu i chmur. Padać będzie początkowo na północy, jednak z czasem wraz z przemieszczaniem się na południe kolejnego, chłodnego frontu atmosferycznego, opady przesuną się w stronę pasa centralnego Polski. Nie powinny być one intensywne, jednak mogą powodować znaczne ograniczenie widoczności i utrudniać poruszanie się po drogach. Słońce chwilami pojawi się na Opolszczyźnie i na Górnym Śląsku, oraz w Małopolsce i na południu Ziemi Łódzkiej. Osłabnie także dokuczający wiatr.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 21 listopada 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 21 listopada 2021 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group