To kolejny, rzadki gość na naszym nieboskłonie. Wcześniej te lodowe, tajemnicze obiekty zwiastowały klęski i coś chyba w tym jest, bo jedna z najlepiej widocznych w ostatnim czasie komet pojawiła się właśnie w trakcie obfitujące w klęski 2020 roku. Po letniej, widowiskowej komecie NEOWISE, jesienne niebo zdobi kometa ATLAS.
Widocznych jest zaledwie kilka w ciągu roku, z czego raz na kilka lat można je obserwować gołym okiem, tak jak zeszłego lata. Mowa o przybyszach z najzimniejszych czeluści Układu Słonecznego – kometach. Te lodowo-skalne obiekty o średnicy od kilku do kilku tysięcy metrów wypełniają krańce naszego systemu solarnego. Na skutek oddziaływań grawitacyjnych, część z nich na jakiś czas opuszcza swój dom i nurkuje w pobliże Słońca. Wówczas lód paruje, tworząc charakterystyczny obłok. W sprzyjających warunkach te obiekty są widoczne także z ogonem. Po spektakularnym pokazie, jaki latem dała kometa NEOWISE, długo trzeba będzie czekać na podobnie widowiskowy obiekt. Czekanie umili jednak ozdoba tegorocznej jesieni – kometa C/2020 M3 ATLAS.
Kometa Atlas na polskim niebie!
Zaledwie kilka miesięcy trzeba było czekać na kolejną, widoczną z Ziemi kometę. Choć ATLAS jest mniej jasna od widocznej latem, wielkiej komety NEOWISE, to zwykła lornetka lub niewielki teleskop pozwolą na jej obserwacje. Obiekt oznaczony jako C/2020 M3 znajduje się obecnie (początek listopada) w okolicach gwiazdy Rigel, jednej z najjaśniejszych w gwiazdozbiorze Oriona. W piątek, 6. listopada, zbliży się ona do mgławicy w Orionie (M42).
Kometa, podobnie jak sam gwiazdozbiór Oriona, jest dobrze widoczna przez całą noc na południowym niebie. Sama w sobie jest jednak dość blada – jej jasność to zaledwie 8,5 mag, a więc poniżej progu widzialności dla nieuzbrojonego oka. Lornetka lub niewielki teleskop powinny jednak umożliwić obserwację. Z dnia na dzień ta powinna być jeszcze łatwiejsza – kometa bowiem zbliża się do naszej planety. Obecnie dzieli nas od niej niecałe 56 mln km, a do połowy miesiąca odległość ta zmniejszy się do około 53 mln km. Jej obłok gazowy jest również nieco jaśniejszy niż zakładały to prognozy, więc C/2020 M3 może nas jeszcze zaskoczyć.
Kometa ATLAS została odkryta w tym roku. Jest kometą długookresową, której okres obiegu wokół Słońca wynosi niecałe 140 lat. Obecnie nie posiada widowiskowego ogona jak NEOWISE – widoczna jest jako mglista, zielonkawa plama z gwiazdką w środku. Dla astrofotografów to jednak nie lada gratka, podobnie zresztą jak każda, nawet najbardziej niepozorna kometa.
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!