Kolejne silniejsze opady śniegu i śniegu z deszczem zmierzają do PolskiKolejne silniejsze opady śniegu i śniegu z deszczem zmierzają do Polski

Modele pogodowe prognozują kolejne opady śniegu i śniegu z deszczem, które mogą być miejscami dość intensywne. Pierwsza porcja opadów pojawi się już w środę, wraz z wędrującymi niżem i systemem frontów atmosferycznych. Kolejne opady, miejscami silniejsze, czekają nas w piątek. Gdzie dokładnie się pojawią? Porównujemy aktualne wyliczenia modeli pogodowych na najbliższe dni.

Dynamiczny okres w grudniu nie da na długo odpocząć od opadów śniegu. Szczególnie dużo białego puchu znajduje się na południu i południowym- wschodzie, gdzie w ostatnich dniach spadło nawet 25-30 cm śniegu. Lokalnie leży go jednak jeszcze więcej. Dodatkowo pojawią się w kraju duże spadki temperatury.

Nadchodzą kolejne opady śniegu i śniegu z deszczem

Już w środę (14.12) pojawi się kolejna porcja opadów śniegu, związana z wędrującym niżem i systemem frontów atmosferycznych. Padać będzie początkowo na południu i południowym- zachodzie. Wraz z upływem czasu opady przemieszczać się będą na północny wschód, ku Podlasiu. Padać będzie jednak prawie wszędzie w południowej, południowo-wschodniej i wschodniej Polsce. Do rana większość opadów powinna opuścić nasz kraj. Obecnie model GFS sugeruje jednak, że miejscami na południu padać będzie także w czwartek. Nie wykluczone że miejscami pojawią się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

opady śniegu środa gfs
Prognozowane zachmurzenie i opady w środę, 14 grudnia 2022 r. Model: GFS
opady śniegu środa ecmwf
Prognozowane zachmurzenie i opady w środę, 14 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Kolejne opady, miejscami silniejsze, pojawią się już w nadchodzący piątek. Ich największe natężenie ponownie prognozowane jest na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Kielecczyźnie, a przede wszystkim na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. Tu jednak sytuacja nadal jest otwarta. Modele nie są w stanie z całą pewnością oszacować typu opadu. Możliwe, ze na krańcach południowo- wschodnich notowane będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Nie wykluczamy gołoledzi.

opady śniegu piątek gfs
Prognozowane zachmurzenie i opady w piątek, 16 grudnia 2022 r. Model: GFS
opady śniegu piątek ecmwf
Prognozowane zachmurzenie i opady w piątek, 16 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Jaka pogoda na Boże Narodzenie 2022 ?

Pojawiają się już pierwsze wyliczenia i analizy dotyczące pogody na Boże Narodzenie 2022. Obecnie modele są mocno niestabilne. Jeszcze wczoraj sugerowały odwilż i nawet 6-8 stopni na zachodzie. Obecnie sugerowana jest wersja z temperaturą w okolicach zera stopni, lub niewielkim mrozem. Nie wykluczone że spadnie też śnieg. Do tego okresu jest jednak jeszcze bardzo daleko. Sytuacja może ponownie ulec diametralnej zmianie, dlatego póki co będziemy się temu jedynie przyglądać, bez przygotowywania szczegółowej prognozy na tym etapie. Zajmiemy się tym jednak kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia.

O kolejnych aktualizacjach będziemy oczywiście informować na łamach IncusMeteo. Jeśli będzie taka konieczność, wydane zostaną odpowiednie ostrzeżenia pogodowe. Zachęcamy do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group